A szabadkmvessg (maszonria) vilgszerte tbb milli taggal rendelkez heterogn, szmtalan formban mkd mozgalom, amely - nrtelmezse szerint - az erklcsi rtkek, valamint a szellem szabadsgnak egyetemessgt vallva, a felvilgosods hagyomnyait kvetve tevkenykedik.
lsek
A szabadkmves pholy lsnek elejn egy ngyszg alak sznyeget tertenek a fldre -- a mozaikpadlra, (amelynek vltakoz fekete-fehr) kockakvei a kt kozmikus princpium: pozitivits s negativits egymst kiegszt jellegt jelkpezik). A sznyeget, amelyet gy hvnak: a Tabl, a munkk befejezsekor az elzhz hasonl ritul keretben szedik fel. Eredetileg a Tablt minden ls alkalmval letertettk a fldre, majd a vgn eltntettk. Minden szabadkmves szint elhozza magval sajt kln tabljt, de itt most csak a kmvessg alapt beavatsi gylst trgyaljuk, amely egybirnt a Szervezet teljes szimbolikjt, a testlet mindhrom szintjt magban foglalja. Ez a hrom szint: az Inas, a Segd s a Mester. A Tabl, amely elrendezett diagramban gyjti egybe a szintek sajtos szimbolikjt, konkrt sszefoglalt ad a testvreknek: a kmves ezoterizmus egsz panormjt. me, nhny plda a Segds az Inas tablja kztti klnbsg szemlltetsre. Mivel az elrendezs ugyanaz, a grntalmkat, melyek az Inas szintjn a J s B oszlopot koronztk, most gmbk helyettestik; a Salamon templomba vezet hrom lps helyett itt tt tallunk (egyes tablkon hetet); megjelenik a Lngol Csillag szimbluma, kzepn G betvel megjellve; a hrom ablak kifel nylik; valamint megfigyelhetjk a cscsos kocka alak kvet. A Segd tabljn mdszeresen sszegyjtve megtalljuk a kmves munkjnak sszes szimblumt: a szerszmokat. Ezek segtsgvel -- ha magt beavats-szeren munklja meg velk -- a Kmves fokozatosan kpess vlik arra, hogy olyan k legyen belle, amely mr nem durva, hanem be tud illeszkedni az emberi s kozmikus vilg kszl nagy pletbe, melyet itt, a fldi vilgban kell ltrehozni. Hagyomnyosan a spekulatv szabadkmvessg a kzpkor cselekv kmveseinek leszrmazottjaknt tart" ja szmon magt, vagyis a katedrlisptk beavatott rkseknt.
A szabadkmvessg valban alapvet szimblumai, melyeket az ptmvszettl klcsnztt, a pszichikus s spiritulis nmegvalsts alapjai lehetnek. rdemes felsorolni ket: kalapcs s vs, az inas szerszmai (aki ezek segtsgvel megmunklja a nyers kvet); a szgmr s az irnyt; a vzszintez s a fggn; a vonalz. Ami a cscsos kocka alak kvet illeti, szerkezetnek szimbolikja sszecseng a valdi ptszet arnyaival: a ngyes (a ngy hagyomnyos elem: Leveg, Vz, Tz, Fld) fltt ll az isteni hrmas; s felfedezhetjk a kvintesszencia egyik megjelensi formjt. A kvintesszencia: az alkimistk tdik eleme, amely az elz ngy szintzist alkotja. De az ptszeti szimbolikhoz kapcsoldik a bibliai rksg is: a Templom. Salamon temploma, melyhez a kifaragand lpcsfokok vezetnek. A kt oszlop J (Jachin) s B (Boaz vagy Bohaz), a frfi s a ni elemek, a hagyomny szerint ezek lltak Salamon templomnak bejratnl. Minden nyugati szabadkmves templomban kpekkel dsztettk ket: gy jelennek meg, mint a vilgban szntelenl szembekerl kt vglet (frfi s ni, pozitv s negatv plus stb.) kitapinthat jelkpei. Kzdelem, szksgszer szembenlls: a mozaikpadl szimbolizmusa, amely -- mint mr emltettk -- a kt kozmikus princpium rks szembekerlsnek kikerlhetetlensgt jelkpezi. A Lngol Csillagnak vagy a pentagrammnak t ga van; ez a jelkp taln a pitagreusokhoz nylik vissza, nluk a szent szm (ugyangy, mint a szabadkmvesek trsulatban) az ts volt. Meg kell jegyezni, hogy a Lngol Csillag nyugatra nz: nem gy kell-e tekintennk, mint androgn szimblumot? Valjban a Lngol Csillag, ami klnfle vallsi tradcikban vagy az Istensg maszkulin jelleghez tartozik (szolris szimbolika), vagy az isteni Nisghez (a pentagrammrl Szz Mrira gondolhatunk), kpviselhetn -- a kt szlssg tkletes kapcsoldsnak idelis kifejezdseknt -- az egyeslss, egysgg vlt szembenllst. A G betnek tbbfle jelentse is lehet: Gnzis (Tuds), Isten (az angol God), geometria, generci, ez utbbit minden tren valsznsti a pozitv s negatv, a J s B oszlop sszekapcsoldsa.
Annak, hogy a kt oszlopon (J s B) a grntalmkat kt gmb vltja fel, ketts jelentse van: szimbolizlhatja a szenvedlyeken val fokozatos fellkerekedst. Ugyanakkor a kt gmb kzl az egyik fldi, a msik gi, ily mdon a szabadkmves tevkenysg teljes tevkenysgi krt lefedik.
A Tabl krl lthatjuk a csipkzett bojtot: ez egy nyolcas alakban (lacs d'amour) megcsomzott ktl. A szvetsg lnct jelkpezi, amely minden testvrt sszekt; azokat is, akik ma lnek a Fld brmelyik rszn, s azokat is, akik mr eltvoztak az rks Keletre, valamint az eljvend genercikat. A csomk, melyek alakja a vgtelen matematikai jelt formzza, vajon nem a kmvesmunka mindig befejezetlen jellegt, a folytonos jrakezds szksgessgt szimbolizljk-e?
A Mester Tablja, egy rombuszokbl (s mr nem ngyzetekbl) kirakott padln, Hiram koporsjt brzolja[1]. A koporst a halotti lepel bortja, amit ezst knnycseppek s latin kereszt dsztenek. Lthat mg rajta hat emberi koponya, alattuk keresztbe tett lbszrcsontokkal. A kopors fejrsze -- rajta egy G betvel dsztett hromszg -- nyugat fel nz, a lbrsze -- rajta az irnyt s a szgmr -- kelet fel; a Tabl bal oldala szaknak, a jobb pedig dlnek felel meg. Sok hagyomnyban a nyugati irny a holtak birodalma. A kereszt nyilvnvalan valamifle ldozat szimbluma. A kopors kzps rszn tallhat akcg jelenlte Hiram legendjra utal. Ez a legenda abbl a beavatsi tpusbl val, ahol az j let, a feltmads szimblumai kzvetlenl kvetik a hall jelkpeit. Hiram, a hs, a beavatott, aki -- elfogadva szemlyisgnek teljes felldozst[2] -- ettl az esemnytl egy felszabadult llapotig jut el, amelyben azrt a szemlyisg feletti clrt cselekedhet, melyre hivatott.
A kereszt nem csak a temetkezskor hasznlt jelkp, hanem hagyomnyosan a teljes emberi felszabadulsnak, a lt ketts kiteljesedsnek szimbluma is; horizontlisan s vertiklisan, egyrszt a ngy f irny szerint, msrszt a zenit-nadr tengely mentn. Ennek megfelelen a szabadkmves templom kapcsolatban van a vilggal annak teljes egszt tekintve, valamint a hat trbeli irnnyal. A koponya al helyezett lbszrcsontok hatszg alakak. Szent Andrs-keresztet formznak, az let s a tkletessg szimblumt. A padl rombusz alak kocki pedig kt hromszg, egy egyenes s egy fordtott (az isteni s a fldi) sszekapcsoldsai: arra utalnak, hogy a Feltmads fellkerekedik a valsg alsbb s felsbb szintjein. |