A szabadkmvessg (maszonria) vilgszerte tbb milli taggal rendelkez heterogn, szmtalan formban mkd mozgalom, amely - nrtelmezse szerint - az erklcsi rtkek, valamint a szellem szabadsgnak egyetemessgt vallva, a felvilgosods hagyomnyait kvetve tevkenykedik.
Tagjai ritualizlt beavatsi szertartsokon keresztl ismerhetik meg a szabadkmvessg kmvesmestersghez kapcsold szimblumrendszernek mlyebb jelentst. A szervezeti rendszernek alapjt kpez n. pholyok jelents rsze megkveteli egyfelsbb lnyben (mint - szabadkmves terminolgia szerint - a Vilgegyetem Nagy ptmesterben) val hitet, azonban a szabadkmvessg tevkenysge nem vallsi jelleg.
A szabadkmves (maszon, fr. maon - ’kfarag, kmves’) a szabadkmves pholyok tagjait jell megnevezs. A kifejezs a freemason angol sz azonos rtelm (felteheten a nm. Freimaurer kzvettse rvn kialakult) magyartsa, amelynek els megjelenst - mg eredetileg ffremason formban - 1375-re tartjk, s kezdetben a chektl fggetlen, majd ksbb a chbeli privilgiumokat lvez, nagy szaktuds kmvesmestereket rtettk alatta. A kifejezsnek egyb rtelmezse is ismeretes.
Felteheten Skciban mr a XVI. szzadban, Angliban a XVII. szzadtl megkezddik a szabadkmves tevkenysg, majd ngy londoni pholy 1717-ben megalaktja az Angliai Nagypholyt. 1728-ban Prizsban ltrejn a Francia Nagyoriens, ksbb kzkeleten az elbbit a regulris, utbbit az irregulris vagy liberlis testvrisg megnevezssel illetik.
James Anderson 1723-ban sszelltja s kiadja a szabadkmves alkotmnyt (The Constitutions of the Free-masons), majd e munkt folytatva jelenteti meg annak jabb vltozatt (The New Book of Constitution of the Antient and Honourable Fraternity of Free and Accepted Masons) 1738-ban. Angliban versengs alakul ki a ’rgiek’ s a ’modernek’ kztt, majd 1813-ban a rivlis pholyok kzsen megalaptjk az Angliai Egyeslt Nagypholyt. Az j Nagypholy 1815-ben mdostja az andersoni alkotmnyt, beillesztve a kittelt, amely megkveteli, hogy a szabadkmvesek tegyenek hitet a Vilgegyetem Nagy ptmestere (glorious Architect of Heaven and Earth) mellett.
A Nagypholy s a Nagyoriens kzti szakads 1877-ben kvetkezik be, amikor a Nagyoriens tagjaitl mr nem kvnja meg a Vilgegyetem Nagy ptmesterben val hitet, elismer ni s vegyes pholyokat, valamint enyht a politikai krdsek megvitatsnak tilalmn. A kt szervezet kztt a hivatalos kapcsolat megszakad.
A szabadkmvessg s a Katolikus Egyhz
1738-ban XII. Kelemen ppa kibocstja az In eminenti kezdet bullt, amely szerint a szabadkmvessg kros, amely veszlyezteti az llamrendet s a hvek lelki dvt. Ezek miatt a ppa egyhzi tokkal sjtja a szervezetet, annak tagjait[2]. XIV. Benedek ppa az 1751-es Providias elnevezs bullban kifejti, hogy a szabadkmvessg vallsi liberalizmusval fenyegeti a katolikus valls dogmatikai tisztasgt, s megemlti a szabadkmves eskszveg s a titoktartsi ktelezettsg problmjt.
A Nagy Francia Forradalom idszaktl a ppai hozzlls megvltozik, VII. Piusz 1814-ben kiadott Sollicitudo omnium kezdet bulljban az egyhzf megbocstssal fordul a pholyok tagjaihoz, ket az egyhzhoz val visszatrsre bztatja, ugyanakkor megtiltja a szabadkmvessghez val csatlakozst, annak tevkenysgben kzremkdst. Az 1846-ban trnra lp IX. Piusz, nyolc vonatkoz rendelkezst bocst ki, amelyek kzl a legfontosabb a Quanta cura kezdet bulla (1864), amely egyenesen veszedelmes eltvelyedsnek blyegzi - tbbek kztt - a szabadkmvessget[3]. XIII. Le ppa 1884-ben kiadja a Humanum genus enciklikt. Ebben a ppa a maszonokat a stn szolginak blyegzi, akik az egyhz megsemmistsre s az llamhatalom megkaparintsra trekednek, amelyeket ez enciklika a szabadkmves rtus-, szimblum-, s szervezetrenddel lt bizonytva [4]. Le nevhez mg kt antimaszonikus episztola fzdik, 1892-bl.
A kvetkez vtizedeket a konszolidci jellemzi.
XV. Benedek uralkodsa alatt, 1917-ben adjk ki az j Egyhzi trvnyknyvet (Codex Pii-Benedicti), amely a "a szabadkmvesek szektjba" val belpst s a szabadkmves tevkenysget automatikus kikzstssel szankcionlja.
Az 1983-tl, jelenleg is hatlyos Egyhzi Trvnyknyv (Codex Iuris Canonici) mr nem nevesti a szabadkmveseket, pusztn megllaptja: „Aki belp olyan trsulsba, mely az egyhz ellen mesterkedik, megfelel bntetssel bntetend; aki pedig ilyen trsulst elmozdt vagy vezet, egyhzi tilalommal bntetend.”[6] A Joseph Ratzinger bboros, prefektus (jelenleg a ppai trnon, XVI. Benedek nven) ltal vezetett Hittani Kongregci 1983-ban kiadja a - ksbb II. Jnos Pl ppa ltal jvhagyott - Nyilatkozat a szabadkmves trsasgokrl c. llsfoglalst (Quaesitum est), amely tilalmazza a katolikusok szabadkmves tevkenysgt, s az irat szerint a szabadkmves katolikusok nem vehetnek rszt az eucharisztia vtelben, a szentldozsban.
A szabadkmvessg deklarlt elvei
A szabadkmvessg alapelveit konstitucionlis szinten rgztik. Az egyb alapelvek bzist az erklcsi trvny megtartsnak kvetelmnye, 'ktelme' kpezi, amely a regulris (angol eredet) testvrisgben a Vilgegyetem Nagy ptmesterben val hit elrsval prosul, szemben az irregulris vagy liberlis (francia eredet) irnyzattal, amely az utbbit nem kveteli meg.
A szabadkmvessg azonosul a felvilgosods clkitzseivel, vallja a szellem, a valls, a politikai nzetek szabadsgt, s a pholytagok vagyoni s trsadalmi helyzettl fggetlen egyenlsgt a szervezeten bell. A szabadkmves program szerint a szervezet tagjai tevkenysgk sorn a magasabb szellemi-erkcsi rtkek kzvettsvel, a felvilgosods s humanizmus hagyomnyainak fenntartsval s terjesztsvel, munkjuk rvn tevkenyen alakthatjk a trsadalmi folyamatokat, amelyrt felelssggel tartoznak. A pholyok ktelessge a jtkonysgi tevkenysg, amely mind a klvilg fel, mind a szervezeten bell megnyilvnul. A szabadkmves iratok ezeken tl rgztik a hazaszeretet, a titoktarts, az erklcsileg megfelel letvitel, a testvrisg s tolerancia kvetelmnyt, s tilalmazzk a politikai illetve vallsi krdsek pholyon belli megvitatst.
A szabadkmvessg elvei, cljai
A trsasg titokzatossga, jelkprendszere sokakban kelti azt a gyant, hogy a szabadkmvesek okkult szertartsokat vgeznek, s szmos gnyiratban felmerl a stnizmus, a vr- s llatldozatok, orgik vdja.
A trgyalt Humanum Genus enciklika megjelense utn ltalnoss vlik a szabadkmvessg vilguralomra trekvsnek gondolata, amelyet tetznek az I. vilghbort lezr bkk, az 1917-es oroszorszgi forradalom s bolsevik hatalomtvtel Szentptervron, valamint a tancskztrsasgok ltrejtte. Fknt a vesztes llamokban megersdik az a nzet, amely szerint a szabadkmvessg a zsidkkal s a bolsevizmussal sszeeskdve gyakorolja a vilghatalmat. Ez napjainkig is l felfogs, amely mra kiegszlt a szabadkmvessg cionizmussal val sszefondsnak, valamint a globalizciban jtszott szerepnek hangslyozsval. E gondolatok nagy npszersgnek rvendenek az sszeeskvs-elmletek hvei krben, jabban - fleg az Egyeslt llamokban - a szabadkmvessget az Illumintusokkal azonostva.
Folytatsa kvetkezik: 2. rsz – A szabadkmvesek lsei |