FOLYAMATOSAN LASSUL A FLD FORGSA!
Az elmlt vekben napvilgot ltott beszmolk szerint napi tbb msodperces klnbsg tapasztalhat a hivatalos s mindenhol szentrsknt kvetett pontos idõ, illetve a valdi helyzet kztt. A megdbbentõ jelensgre felfigyelõ amerikai kutatk szerint valakik ezzel prbljk leplezni a Fld forgsnak termszetesnl nagyobb lassulst. Br a szakrtõk szerint ez olyan kptelensg, amit a tudomnyos kzssg elõtt nem lehetne sokig titkolni, mgis egyre tbb jel utal arra, hogy a jelensg nem kitalci, hanem az egsz emberisg jvõjt befolysol tny.
A forgs lassulsra felfigyelõ egyik karragyûjtõ tbb mint szzharminc rtkes rt birtokol. Elmondsa szerint ezek kzl mindegyik rendkvl pontosan mrte az idõt 2001 jliusig, m a pontossg ekkor vget rt: a klnbzõ tpus rk egyszerre ltszanak elcsszni a hivatalos idõtõl. Az ragyûjtõ tapasztalata szerint "offline" ri tlagosan heti 15 msodpercet nyernek a magukat rdihullmok tjn frisstõ rkhoz s az internetes idõszerverekhez, illetve az otthona elektronikus eszkzein feltûnõ szinkronizlt idõhz kpest. A furcsa jelensget ms orszgokban lõ gyûjtõkkel is megvitatta, s ezek harmada szintn szlelt ilyen rendellenessget. A legnagyobb mrt eltrs heti 43 msodperc volt. Mindezeken kvl - egy Nmetorszgban lõ ragyûjtõ szerint - amikor az idõ "megszaladni" ltszik, a Napnak az gbolton elfoglalt helyzete is eltr a normlistl. A napnyugta csillagszati szoftverek ltal generlt idõpontja s fldrajzi koordinti teht eltrnek a valsgostl. Az rdeklõdõ amatõrk mrsei szerint a Nap ilyenkor az elõre jelzett ponttl akr 15 fokkal szaknyugatabbra is kerlhet.
Rgen a pontos idõ gyben valban a csillagszokat krdeztk meg. Magyarorszgon sokig az Orszgos Mrsgyi Hivatal szolgltatta a pontos idõt, de ez azta vltozott. Az elektronikus mdia ma mr a GPS mûholdakrl nyeri a pontos idõ jelt. Azt a felvetst pedig, hogy mskppen llna a Nap, kptelensgnek tûnik. A csillagszoknak alapvetõ rdekk, hogy alaposan utnajrjanak minden j jelensgnek. A napi tbb msodperces csszs hatalmasnak szmt, s bizonyosan azonnal felfedeznk.
Az atomi pontossg idõn alapul UTC-t, a koordinlt univerzlis idõsklt 1972-ben vezettk be, nyugdjba kldve a csillagszati mdszerekkel meghatrozott hagyomnyos GMT-t (Greenwich Mean Time). Az elmlt vtizedek sorn, 1970 s 1999 kztt sszesen huszonktszer kellett szkõmsodperceket beiktatni. A kiigaztsra a greenwichi hosszsgi krhz tartoz, nemzetkzi szabvnyknt kezelt UTC s a csillagszati idõ kzti eltrs miatt van szksg. A semmisgnek tûnõ egy msodpercnek komoly hatsa lehet a tvkzlsben, navigciban s a lgi irnytsban. Ezrt rendkvl pontosan nyilvntartjk, hogy jelenleg 32 szkõmsodpercet nem szabad figyelmen kvl hagyni. Pontosabban - nem szabadna.
A fldi napok hossza valamivel tbb mint 24 ra. Ha a forgsi sebessg azonos marad, az elmlt 30 vhez hasonl gyakorisggal kellene szkõmsodperceket beiktatni. A CNN 2004 elejn megjelent cikke szerint azonban a csillagszok meglepõdve tapasztaljk, hogy mr az tdik vben nem volt szksg szkõmsodperc beiktatsra. A szakrtõk egyetrtenek abban, hogy a Fld korbban tbb vszzadig azonos sebessggel lassult. Viszont most nincs megfelelõ magyarzat arra, hogy hirtelen mirt nem tartja a Fld a "menetrendet". Az Amerikai Mrsgyi Hivatal (NIST) szvivõje, Fred McGehan szerint ezt okozhatja az raply, az idõjrs alakulsa, illetve akr a bolygnk magjban vgbemenõ vltozsok is. Az utbbi vek mrsei alapjn vgzett becslsek szerint a Fld forgsa 100 ezer v alatt tlagosan 2,2 msodperccel lassul. A dinoszauruszok idejben rvidebb ideig tartott egy nap, ezt a napszakok vltakozstl fggõ letciklus nvnyek maradvnyaibl sikerlt megllaptani.
Atomrk s ezredmsodpercek
Az amerikai NISTL tervezõmrnkei nemrg alkottk meg a vilg eddig legpontosabb atomrjt, amely a preczebb mûkdshez fnyt hasznl. A US National Institute of Standards and Technology tudsai ltal kifejlesztett ra csupn 15 millird vente ksik egy msodpercet. Ez a szm azrt szmt fantasztikus eredmnynek, mert ezzel ezerszer pontosabban jr, mint a mai legjobb atomrk.
Ezek a klnleges idõmrõk egy bizonyos atom ltal kibocstott mikrohullmok pontos mrsn alapultak. Mivel a mostani rk mikrohullmot alkalmaznak, a tudsok gy gondoltk, egy magasabb frekvencij tmenetet kell alkalmazniuk, mert gy sokkal pontosabb mrst tudnnak vgrehajtani. A megoldst a higany jelentette. A tudsoknak egy lehûttt higanyion optikai frekvencijnak mrsvel sikerlt megalkotniuk azt az rt, amelynek segtsgvel az sszes szmtgpre alapozott iparg rendkvli mrtkben fejlõdhet, hiszen hasznlatval minden szmtst sokkal pontosabban lehet elvgezni.
rdekessg, hogy a Fld forgsnak szeszlyes alakulsra kln hatsg figyel: a prizsi Nemzetkzi Fldforgs Szolglat (IER). Amikor ez egy teljes msodperces ksst llapt meg az atomrhoz kpest, vilgszerte elrendel egy vltmsodpercet, amikor is a nap 24. rjban az utols perc 61 msodpercbõl fog llni. Legutbb ez 2004. jnius 30-ra esett. Persze idõrõl-idõre fellngol a vita, szksg van-e ezekre a szkõmsodpercekre. Ezek ugyanis knyes gyek: ha nem hangoljk ssze rendesen a beiktatsukat, vagy nem teljes krûen viszik vgbe, nagy bonyodalmak keletkezhetnek: sszevisszasg tmadhat a szmtgpes rendszerekben, replõgpek zuhanhatnak le, no meg az tlls is sok munkval jr. A csillagszok azonban ragaszkodnak a kiigaztsokhoz, rszben presztzs okokbl - hiszen az idõ vezredeken t hozzjuk igazodott. Van persze megfontolsra rdemes rvk is: e szkõmsodpercek nlkl az atomrk ezer v utn mr egy teljes rt sietnnek, s eljhetne az az idõ, amikor dli 12 rakor nyugszik le a Nap. Lehetne persze ezervenknt egy-egy rt korriglni, amivel szemben viszont az az ellenvets, hogy ennyi idõ alatt feledsbe merlne az tlls technikja, amit jobb inkbb msodpercenknti vltsokkal bren tartani. Ksrt mg a 2000. vi dtumvltozssal jr nagy pnik s rengeteg bonyodalom emlke is.
Hogy mg teljesebb legyen a jelenlegi zûrzavar, harmadik vltozatknt ltezik az ûrhajzs idõszmtsa is, amely 19 msodperccel marad el az atomra (a fizikusok idõszmtsa) mgtt. Ennek oka, hogy a GPS navigcis mûholdak csak azokat a szkõmsodperceket veszik figyelembe, amelyeket mr 1980-ig beiktattak, az azta bevezetetteket mr nem, ugyanis az ûrhajzsi technika nem vllalkozott az tlls nehzsgeinek lekzdsre. A baj csak az, hogy a GPS-jeleket ma mr szmtalan fldi szmtgp, de a hajk, replõgpek nagyobb rsze is raknt hasznlja, egyre nvelve a klnbzõ idõsklk tszmtsbl add kltsgeket.
Az sszeeskvs-elmletek kitlõi szerint az amerikai haditengerszet mr egy vtizeddel ezelõtt jl tudta, a Fld lassul, s mindent elkvetett annak rdekben, hogy errõl a tnyrõl ne szerezzen hrt a nyilvnossg. A holdfzisokat teht elõre ehhez igaztottk, gy a holdciklusokat kzlõ naptrak nem tettk lehetõv, hogy brki is rjjjn: a Fld lassabban mozog a Holdhoz kpest, mint korbban. De vajon milyen rdeke fûzõdik mindehhez az USA hadseregnek? Elkpzelhetõ, hogy - ha kismrtkben is, de - befolysolni, manipullni tudjk a Fld forgst, taln ppen a hossz vtizedek ta fejleszts alatt ll ûrvdelmi rendszer segtsgvel? Bizonytkok hjn egyelõre mindez felvets marad. Csupn az a biztos, hogy bolygnk forgsnak lassulsa mr napjainkban is komoly kommunikcis s szmtgpes zavarokat okoz az egsz Fldn. s ki tudja, mit hoz a jvõ. |