Szellemek : Amire nincs magyarzat-tmutat a ksrtetekhez
Amire nincs magyarzat-tmutat a ksrtetekhez
jeserun2 2009.05.13. 15:05
Ksrtetjrs, a hely szelleme, a Glamis-kastly, ksrtetfnykpek, a fantomvndor, a Borley-parkia, Amityville, Enfield, rdgzs, a „poltergeist” eredete, Rosenheim, fizikai hatsok.
„Flelem szlla rm s rettegs, s megreszkettet minden csontomat.
Valami szellem suhant el elttem s testemnek szre felborzoldk.
Meglla, de brzatjt nem ismerm, egy alak vala szemeim eltt…”
rja le Jb knyve 4:14-16. a szellemlts lmnyt. A szellem, ksrtet neve angolul „ghost”, a sz egy si „flni” jelents tbl ered. A szellemekkel val tallkozstl nem csak Jb haja ll, sz szerint, gnek.
A trtnelem sorn szinte minden kultra ktely nlkl elfogadta a szellemek ltezst. Ltk s termszetk csak az utbbi nhny vszzadban vlt vitatott, a nyugati kultrban kifejldtt tudomnyos szemlletmd hatsra. Kevs komoly vizsglat prblt szmot adni a ksrtet-jelensgekrl, s az emberek nagy tbbsgbl a ksrtetek ltezsnek gondolata inracionlis flelmet, gnyt vagy kacagst vlt ki. Inkbb nem hisznk abban, amit nem rtnk, mintsem szembenznnk azzal, hogy „tbb dolgok vannak fldn s gen”, mint amirl lmodni tudunk, arrl nem is szlva, hogy tudomny intzmnyeink sem veszik komolyan az ilyesmit.
A ksrtetekben gyakran mg azok sem hisznek, akik mr tallkoztak velk. „Lttam, mgsem hiszem el.” rthet. Az emberi elme ugyanis sztnsen elveti, amit nem kpes megrteni. Ltezsnek helytllbb bizonytsra van szksg ahhoz, hogy a ksrtet belekerljn a fizikai s biolgiai tanknyvekbe.
Hogy az elejn kezdjk, mi is egy ksrtet? A sztrak meghatrozsa szerint: „halott szemly felteheten test nlkli szelleme, illetve lelke”. Az angol nyelvben a „szellem” sz hasznlata „nyom, emlk” rtelmben is („the gost of a smile”: egy mosoly nyoma, emlke, rnya). Frederic W.H. Myers, a korai kutatsok vezetje felhasznlja a sznak ezt a jelentst, amikor gy hatrozza meg a szellemet, mint „fennmaradt szemlyes energia megjelensi formj”-t. Myers adatok hossz sornak alapos tanulmnyozsval jutott erre a megllaptsra.
Igen sok a hozzfrhet adat, hiszen ksrtetjrst ltni vagy hallani mindennapos tapasztalat. 1889-ben a brit SPR, amelynek egyik alapt tagja az imnt emltett Myers volt, nagyszabs felmrsbe kezdett. Ksrtetek megjelensvel kapcsolatos beszmolkat gyjtttek s dolgoztak fel, az albbi krds alapjn: Elfordult-e mr, hogy tkletesen ber llapotban az az lnk benyomsa tmadt, hogy llnyt vagy trgyat lt, rintst rzi, hangot hall, de amennyire ellenrizni tudta, benyomst nem kls, fizikai ok keltette? A megkrdezett 17 ezer embernek majdnem tz szzalka igennel vlaszolt. Ksbb tbb ms orszgban is vgeztek felmrseket, amelyek szintn megerstettk a brit vizsglati eredmnyeket.
Manapsg a modern parapszicholgusok s pszichofizikai kutatk nem arra a krdsre keresnek vlaszt, lteznek-e ksrtetek, hanem arra, hogy hogyan lteznek. Mik is a ksrtetek? Halottak visszajr szellemei? Vagy a teleptia krecii? Tmeghallucinci vagy nhipnzis hozza ltre ket? A pszicholgiban az utbbi nhny vtized eredmnyei kzelebb vittek minket a jelensgek nhny aspektusnak megrtshez, de a teljes igazsgra mg nem derlt fny. Azok a ksrtetek, amelyeknek ltezsi mdjt annyira egyrtelm adatok tmasztjk al, hogy mg a kritikus szemllettel megldott kutatk is eredetinek vlik, tbb kzs ismertetjellel rendelkeznek. Pldul engedelmeskednek a perspektva trvnynek, klnbzkppen ltszanak klnbz nzpontbl. Szilrdnak tnnek, ltni lehet ket a tkrben, mozgsuk megfelel zajt okoz, pl. hallani lehet lpteik koppanst. Azt a benyomst keltik, hogy ugyanolyan valsgosak, mint brmely l ember, mg akkor is, ha csak alkalmanknt jelennek meg. Kzismert, hogy vratlan hvssg is szokta jelezni rkezsket. A poltergeist jelensgek is hidegrzetet keltenek, de egybknt eltrnek a hagyomnyos ksrtetektl. Elmozdtjk a szild testeket, de tettenrni nem lehet ket, nem lthatk. Gyakran jelensek ksrik tevkenysgket, de lthatatlan „valaki” emeli fel, majd dobja el a trgyat. A poltergeistet – minthogy megjelensi mdja klnbzik a szellemektl – ltalban el szoktk klnteni ms ksrtetektl, s ers rvek szlnak amellett, hogy egszen ms jelensgrl van sz. Ksbb visszatrnk rjuk, s alkalmunk lesz nhny izgalmas s jl dokumentlt esettel is megismerkedni, amelyek megkrdjelezik azt a szles krben elterjedt nzetet, hogy a sron tlrl rkeznek.
Amikor egy ksrtetet egyetlen ember lt, felmerl a hallucinci, a tveds, vagy a csals gyanja. Tvedhet az szlel, de lehet valaki ms is a ludas. De a szellemeket ltalban egyszerre tbben is ltjk, br nem szksgkppen mindenki, aki jelen van. Ez gyakran elegend bizonytk arra, hogy kizrjuk a tveds vagy a csals lehetsgt, de a jelens valdi termszete ettl mg ismeretlen marad. A ksrtet nem felttlenl testetlen szellem. Lehet „interszubjektv” jelensg, az szlelk szellemi tevkenysgnek kzs krecija. A jelens bizonytkt adhatja nem-fizikai termszetnek: egy ksrtet ttetszv vlhat, eltnhet, keresztlhatolhat a falon, ki-be jrklhat kinyl s becsukd fantomajtkon, mialatt valdi ajtk csukva vannak.
Ha a szellemek termszete mg titokzatos is, a viselkedskrl mr tbbet tudunk. 1943, G. N. M. Tyrell Jelensek cm knyvben tevkenysgk szerint csoportostotta a ksrteteket. A legnpesebb azoknak a ksrteteknek a csoportja volt, amelyek meghatrozott helyeket kerestek fel, ezrt helycentrikus szellemeknek nevezhetk. Tlk ltalban flnek, mr-mr csaldtagknt kezelik ket.
A msodik csoportba azok a post mortem jelensek tartoznak, amelyek a ltott szemly halla utn kvetkezett be, s amelyeket nem lehet egyrtelmen hellyel vagy esemnnyel sszekapcsolni.
A harmadik csoportot az n. krzis-esetek alkotjk, amikor olyan szemly jelenik meg, akit ugyanakkor a valsgban nagyon komoly, sokszor megrz hats r, pldul betegsg, baleset vagy hall. (Errl az szlel legtbbszr mit sem sejt.) Azok szerint, akik hisznek a hall utni letben, a helycentrikus ksrtetek akkor jelennek meg, amikor a test nlkli n nem hagyhatja el fldi krnyezett, taln egy nem teljestett feladat vagy valamifle bntets kvetkeztben. A parapszicholgusok egyik npszer elmlete szerint ilyenkor egyfajta pszichikus nyom vsdik belea helysznbe, erszak vagy ers rzelem hatsra. Ezekben az esetekben a jelens nem „l szellem”, hanem filmszer kivettds. Ezt tartjk a legvalsznbb magyarzatnak az Edgehill-i ksrtetjrs, egy 1642-ben trtnt tmeges jelens esetben is. 1642. oktber 23-n az angol polgrhbor els komoly csatjt vvtk Warwickshire-ben, Edgehill-nl. A kirlyh csapatokat I. Kroly unokaccse, a rajnai Rupert herceg vezette, a parlamentinusokat pedig Essex harmadik rgrfja, Robert Devereux vitte csatba. Egy vres gyzelmet egyik fl szmra sem hoz sszetkzs utn ktezer ember holtteste fekdt Edgehill jeges lejtin.
Egy hnappal a csata utn nhny helyi psztor csatazajt hallott: azt hittk, jabb tkzet. Lttk a dbrg lovassgot, a terjeng puskaport, a villan kardokat. Hallottk a lovak nyertst, a sebesltek jajkiltst s a dob pergst. Csak akkor rohantak hallra rmlten a vros vezetihez, amikor a kp egyszerre szertefoszlott. Karcsony estjn a fantom-csata megismtldtt, annyira valsgosnak ltszott, hogy Thomas Jackson londoni knyvnyomtat szmos szemtan beszmolja alapjn pamfletet adott ki a jelensgrl 1643. janur 4-n.
Az esemnyek magt a kirlyt is olyannyira lzba hoztk, hogy a vlsgos hadihelyzet ellenre fltucat tisztet kldtt a helysznre, hogy kivizsgljk az esetet. Az Edgehill-be tart csoportot Sir Louis Lewis Kirk kapitny, az oxfordi helyrsg korbbi vezetje s egy fiatal lovastiszt, Dudly vezette. A tisztek megerstettk a hreket. Nemcsak a psztorok beszmolival trtek vissza, hanem kt alkalommal k maguk is lttk a csatt, st felismertk a helysznen elesett bajtrsaikat, de lttk magt Rupert herceget is, aki mg nagyon is elven volt akkor. Fggetlenl attl, hogy akkoriban odafigyelt-e vagy sem brki is erre az utbbi tnyre, ez mindenesetre magval hozza azt az rdekes vlekedst, hogy a jelensg sokkal inkbb az esemny jrajtszsa volt, mint hazajr lelkek ksrtetjrsa.
Br Sir Louis Lewis s trsai rtheten megdbbentek, semmifle kommentrt nem fztek a trtnethez, csupn jelentettk, amit lttak.
Egy jabb pldja a helycentrikus ksrtetnek „a szrke ruhs alak”, aki szmtalanszor, tbb tucat szemtan jelenltben bukkant fel. A feljegyzsek szerint a 18. szzad elejn jelent meg elszr a londoni Drury Lane-en, a londoni Royal Sznhzban, s az 1970-es vek vgig fel-feltnt. A beszmolk megdbbenten egyeznek. Az is igaz viszont, hogy a ksrtet tetrlis megjelense, valamint az a tny, hogy mindez egy sznhzban trtnt, sokakat arra a kvetkeztetsre vezetett, hogy a szrke ruhs csupn kosztms sznsz.
A megjelen alak tlagos magassg, markns, jkp frfi volt. Hromszglet kalapot viselt, rizsporos parkt, hossz, szrke kpenyt, lovaglcsizmt. Az erkly bal oldaln lpett ki a falbl, vgigstlt a szkek mgtt, majd eltnt a szemben lv oldalon. Senkinek nem volt tudomsa arrl, hogy valaha is beszlt volna brkivel, vagy odafigyelt volna brmelyik szemtanra is. Teljesen valsgosnak tnt, m ha valaki elllta az tjt, eltnt, majd hirtelen ismt megjelent az illet msik oldaln.
A szrke ruhs embert soha nem sikerlt kielgten azonostani. Az 1840-es vek vgn azonban felmerlt egy lehetsges magyarzat. Amikor talaktst vgeztek azon a falon, amelyikbl a szrke ruhs alak ki szokott lpni, egy befalazott flkben l ember csontvzt talltk, akinek a bordi kzl egy rozsds tr meredt ki. A csontvzrl rongyos ruhamaradvnyok lgtak, de amint hozzjuk rtek, elporladtak. A nyomozs arra az eredmnyre jutott, hogy alighanem Christopher Ricks, aki Anna kirlyn idejben vezette a sznhzat, a krnyk rme volt, s nagy kteked hrben llt. Ricks jra meg jra talakttatta a sznhzat, gy aztn nem okozott klnsebb nehzsget neki egy holttest elrejtse. De erre sem volt bizonytk, az gyet nyitva hagytk, s a tetemet kzkltsgen eltemettk a kzeli temetben.
A szrke ruhs alak pedig folytatta sznhzi stit a Viktorinus kor utn a huszadik szzadban is. W.J. McQueen Pope, a trtnsz s sznikritikus tbb zben is ltta a ksrtetet, s nem egyszer lelkes, mde hibaval ksrletet tett arra, hogy megllaptsa a kiltt. Klns mdon, az 1930-as vek kzeptl mintegy hrom vtizeden t, egszen Pope hallig, a szrke ruhs rendesen akkor jelent meg, amikor a kritikus ppen vrosnzket vitt krbe a sznhzban.
Annyi bizonyos, hogy nem Pope tallta ki a jelenst. Utoljra egy amerikai jegyezte fel, hogy ltta, 1977-ben, de azt hitte, hogy a dlutni elads egyik szereplje.
Mg ennl is furcsbb jelenssorozat esett meg az egyik amerikai lgitrsasg Jumbo Jet gpeinek fedlzetn. 1972 decemberben az Eastern Airlines egy Tri-Star 401-es jrata lezuhant Florida egyik mocsaras vidkn, s 101 ember vesztette lett. Don Reponak, a mrnknek s Bob Loft-nak, a piltnak a ksrtett tbb mint 20 alkalommal lttk klnbz Tri-Star gpek fedlzetn. Fleg olyan replkn jelentek meg, amelyekbe az sszetrt gp megmentett rszeit jra beptettk. A jelenseket minden szemtan lethnek tallta…
Loft s Repo ksrtett nemcsak mindkt nembeli ismerseik lttk, olyanoknak is megjelentek, akik nem ismertk ket, s csak ksbb, fnykpek alapjn azonostottk. A ksrtetjrs kzismertt vlt repls krkben, s 1974-ben az USA Replsbiztonsgi Alaptvnya meg is jelentett rla folyiratban egy beszmolt.
John G. Fuller r kezdemnyezsre alapos vizsglat indult, amelyben kzremkdtek a lgitrsasg alkalmazottai is. Szmos tan vallomst gyjtttk ssze, s lltsuk szerint mg a menetnaplk is megemltettk a ksrtetek felbukkanst, a legnysg tagjainak azonban vissza kellett vonniuk ezeket az lltsokat, ellenkez esetben ugyanis a trsasg pszichitriai kezelst helyezett kiltsba.
A ksrtettrtnetek taln legnpszerbb forrsa a rgi, ksrtetjrta hz. Egyik jl dokumentlt pldja a hres Glamis-kastly, amely egykor az anyakirlyn, Erzsbet kirlyn seinek otthoni volt, s szzadok ta az a hre, hogy klns s baljs esemnyek sznhelye.
A Glamis-vr Skciban, a Tayside-i Strathmore hatalmas vlgyben ll. A megerstett vr lrses oromzattal s cscsos tornyokkal vszzadok ta ll, s gy fest, mint egy tndrmese dszlete, a Strathmore-grfok si otthona. A legenda szerint csaldi titkukat Glamis falai rzik.
Trtneti tny, hogy a kastly komoly viszlykodsokat rt meg. A Glamis-vr Jericho, Zoar s Pandanaram falvak hromszgnek kzppontjban fekszik, s nem csoda, hogy e teleplsek bibliai neve borzadst kelt a falubeliekben. Ahogy a skt nemzeti tikalauz rja, akik ptettk s elneveztk a falvakat, bizonyra ismertk valamennyire a Biblit, s tudatban voltak Isten haragjnak. Ezt a haragot a helybliek szerint az els tizenkt fldesr bnei vontk Glamisra. A jelenlegi Strathmore-grf, Fergus Michael Claude Bowes-Lyon, a sorban a tizenhetedik, kzismerten szeretetre mlt ember, s kzvetlen eldei is kzkedvelt, megbecslt urak voltak, de legalbb egy Strathmore-s romlottsga elidzte a Glamis-i rmsget.
Mi is teszi Glamist valjban ennyire rettegett? A titok. Egyetlen grf sem beszl errl idegeneknek nyltan, csupn rejtlyes utalsokban. Nemzedkek ta a 21. szletsnapjn rkli a soron kvetkez ifj grf a titkot, amelyet mg egyetlen felesg vagy lenygyermek sem ismerhetett meg. A feljegyzsekbl Glamis rmsgt az 1034-es vig lehet visszakvetni. Ekkor trtnt, hogy egy csapat fegyveres lzad szles skt pallossal meggyilkolta II. Malcolm kirlyt. A legenda szerint minden csepp vr, amely Malcolm testbl kicsordult, foltot hagyott a padln. Ezek a vrnyomok mind a mai napig lthatk a tett sznhelyn, amelyet azta is Malcolm kirly szobjnak hvnak.
Glamist a Lyon csald kapta II. Rbert kirlytl, aki vejnek, Sir John Lyonnak adomnyozta 1372-ben. A Lyon csald addigi otthona Forteviot volt, ahol a csald szerencsjt legends kehely rizte. A hagyomny azt tartotta, ha a kelyhet elviszik a Forteviot-hzbl, tok szll a csaldra. Sir John mgis magval vitte a kelyhet Glamisbe. m a bntets vratott magra: igaz ugyan, hogy Sir John prbajban vesztette lett, de csak 1383-ben. 150 vvel ksbb „a kehely mrge” ismt hatott: V. Jakab kirly az akkori Lady Glamis-t, Janett Douglas-t boszorknysg vdjval mglyahallra tlte Edinburgh-ban. A vr visszakerlt az uralkod tulajdonba, de miutn a Lady Glamis elleni vd hamisnak bizonyult, a kirly jra a Lady finak adomnyozta. Lady Glamis ksrtett, akit a „szrke Lady” nven emlegetnek, mg manapsg is ltni a vr hossz folyosin.
Az eltkozott Glamis legendja a 17. szzad vge fel rppent fel, a harmadik Strathmore-grf, Patrick jvoltbl. Sokak szerint maga testesti meg az tkot. Szerencsejtkos volt, hajszolta az lvezeteket, rszeg dorbzolsainak nemcsak szlfldjn, hanem London-szerte s Edinburgh-ban is hre ment.
Szmos mendemonda terjedt el Patrick rdgi termszetrl. A leghitelesebbnek az a vltozat tnik, amelyik szerint a grfnak nyomork gyermeke szletett, akit a kvncsi tekintetek ell elrejtett a kastlyban. lltlag egy festmny is tanstja a trtneteket. A kp az l Patrick-et brzolja, aki klasszikus bronz mellvrtet visel, s bal kezvel a tvoli, vadregnyes Glamis-re mutat. Bal trdnl furcsa klsej zld ruhs kisfi lldogl. A gyermek jobbjn trdnadrgot s skarlt szn zekt visel fiatalember ll alakja lthat. Ez a hrom figura van a kp kzpontjban. De ott van mg kt vadszkutya is, amint llhatatosan figyelnek valakit, aki a grf jobbjn ll. Mint a grf, ez a figura is klasszikus bronz mellvrtet visel. A vrt szemmel lthatan a felstest izomzatnak megfelelen van kialaktva. Ez a felstest azonban hatrozottan nyomork, s a bal kar is furcsn rvid. H volt-e a fest a valsghoz? S ha igen, ez lenne Glamis valdi borzalma?
Egy trtnet figyelemre mlt rszletessggel szmol be egy sz szakll emberrl, akit 1486-ban vasra vertek, s hagytak hen veszni. Egy ksbbi, de mg Patrick grf szletse eltti idkbl val szbeszd mg ennl is htborzongatbb. A szomszdos Ogilvy-csald nhny tagja Glamisbe meneklt, hogy ott menedkre leljen ellensgei, a Lindsai csald ell, akik ldztk ket. A szerencstleneket Strathmore grfja egy terembe vezette, mlyen a kastly alatt, s ott hagyta ket hen pusztulni.
S mert nem voltak egyedl, mint az sz szakll frfi, a rokonok, kanniblok mdjra egymst ettk meg. A legenda szerint volt, aki a sajt karjrl rgta le a hst.
E trtnetek egyike-msika taln ppen arrl csont-br sovnysg ksrtetrl szl, akit Rohan Jack nven emlegetnek. Hallani mg egy fekete aprd ksrtetrl is, aki gy a 17-18. szzadbl szrmazhat, amikor a Nyugat-Indikrl hoztak fiatal rabszolgkat. Egy „fehr hlgy” pedig a vr ratornyt ksrti. A 20. szzad elejn az 1486-os sz szakll ember egy alkalommal egyszerre kt vendgnek is megjelent. Egyikk, Mrs. Maclagan, a yorki rsek felesge elmeslte, hogy midn a vr vendge volt, egy zben az egyik vendg reggelinl megemltette, hogy zrgsre s csok kopcsolsra bredt hajnali ngy rakor. Megjegyzst rvid sznet kvette, majd Lord Strathmore biztostotta a vendgeket, hogy nem folynak munklatok a vrban. Egy msik trtnet szerint pedig lenykorban Erzsbet kirlynnek – aki a 14. grf, Claude George Bowes-Lyon lnya volt – egyszer ki kellett kltznie a kk szobbl, mert az lmt kopogsok, tsek s lptek zaja zavarta meg.
Brmennyire is elragadak ezek a szokvnyos ksrtetek s jelentsek az ket megfigyel szemlyisgek, mgis a rmsg Glamis legizgalmasabb rejtlye. Minden lnyeges szbeszd – a kannibl Ogilvyk histrijtl eltekintve – tud egy nyomorknak szletett gyermekrl, akit a titkos szobnak tartottak, s aki a trtnet 19. szzadi verzija szerint termszetfelettien magas kort rt meg. De minthogy a festmnyt, amelyrl az a hr jrja, hogy Patrick nyomork fit is brzolja, brki megtekinthette a Glamis-i fogadszobban, az egsz titkolzs tkletesen rtelmetlennek hat. Ha Patrick maga egyezett bele, hogy „titkt” megfessk, mirt kellene az utdoknak kdbe burkolniuk a dolgot?
A titkoldzs ellenre a 19. szzad forduljn a trtnetek mg mindig gyorsan s bsgesen rpkdtek. A 13. grf, Claude Bowes-Lyon – aki 80 ves korban, 1904-ben halt meg - , mintha a rmsg megszllottja lett volna. Glamis 19. szzadi trtneteinek nagy rsze krltte forgott. Azt mondjk, egyszerre egy kvncsi bartnak azt mondta: „Ha csak sejtend a titok termszett, trdre ereszkednl, s hlt adnl Istennek, hogy nem a tid.” Egy msik sztori szerint egyszer egy ember, aki a vrban dolgozott, vletlenl rbukkant Glamis valamelyik titkos szobjra, s iszonyan megrmlt. Claude grf kikrdezte, titoktartsra eskette, majd hajjeget vsrolt neki s egsz csaldjnak Ausztrliba. A titok a fit, Claude George-ot, a 14. grfot is gytrte. 1944-ben halt meg.
De Claude George eldeivel ellenttben megtrte a tilalmat, s elmondta a titkot intzjnek, Gavin Ralstone-nek, aki ezek utn mr egyetlen jszakt sem volt hajland a kastlyban tlteni. Amikor a 14. grf menye, a kvetkez Lady Strathmore megkrdezte Ralstontl a titkot, lltlag ezt a vlaszt kapta: „Szerencsje, hogy nem tudja s soha nem is fogja megtudni a titkot. Mert ha ismern, soha tbb nem lehetne boldog.”
Bizonyos, hogy ez Glamis borzalmas titknak nyitja. Patrick grfot nem zavarta nyomork utda, mivel semmi ilyesmi nem trtnt azeltt a csaldban. Az is lehet, hogy a gonosz grf mg jt is mulatott rajta. De ha ugyanez a testi fogyatkossg valamelyik ksbbi generciban csak egyszer is jra megjelenne, akkor e rgi nemesi csald feje valsznleg vonakodna kzztenni a hrt. Taln ppen Claude, a 13. Strathmore-grf szerzett tudoms egy jabb nyomork gyermekrl a Bowes-Lyon gon, s tovbbadta utdainak a titkot s az ismtldstl val rettegst.
A szellemjrs msik gyakori formja az n. „krzis-jelens”, amely akkor kvetkezik be, amikor egy szemly nagy stressz hatsra, nha hallos veszlyben jelenik meg ltomsknt, esetleg testetlen hang formjban valakinek, akit nagyon szeret.
A krzis-jelensek nagy rsznek tragikus felhangja van. Tvoli harcmezkn kzd katonk szoktak halluk pillanatban megjelenni desanyjuknak vagy felesgknek.
Nhny kutat szerint az ilyen ksrtetek valamilyen teleptia rvn jelennek meg. Az adatok azt mutatjk, hogy ezekben a krzis-jelens folyamatokban az szlel, a vev szemlyisge sokkal nagyobb szerepet jtszik, mint az agens, vagyis az, akinek a ksrtete megjelenik. A lejegyzett esetekbl vilgoss vlik, hogy a ksrtet ritkn jelenik meg az gens aktulis llapotban, teht a hall vagy a sebesls pillanatban. Az szlel nem az sszeroncsolt testet ltja az orszgton, vagy a hallosan megsebeslt katont a lvszrokban. Az gens srtetlenl, st legtbbszr gy jelenik meg, ahogy az szlel megszokta t.
Itt van pldul F.G. r, az utaz gynk esete. Mialatt bostoni hotelszobjban dolgozott, hirtelen rezni kezdte valakinek a jelenltt. Felpillantott, s nvrt ltta maga eltt, aki mr 9 ve meghalt. Amikor F.G. boldogan talpra ugrott s megszltotta, a jelens eloszlott. Volt azonban ideje arra, hogy megfigyelje a rszleteket. „Olyan volt, mintha lne – mondta. – Csak az a kis vrs karcols volt furcsa a jobb arcn.” F.G.-t annyira felizgattk a trtntek, hogy eltrt titervtl, s megltogatta szleit, hogy beszmoljon nekik ltomsrl. Amikor a karcolst emltette, desanyja rzelmeivel kszkdve elmondta, a karcolst okozta a halott ltztetse kzben egy rossz mozdulatval. Kt httel ksbb F.G. desanyja meghalt.
F.G. rnak nem a nvre holtteste jelent meg a karcolssal az arcn, amire az desanya lelkifurdalssal gondolt, hanem egy egszsges, boldog lny, aki a szimbolikus vrs jelet az azonosts prbjaknt viselte.
Az egyik leghresebb csoportos krzis-jelens esetet a 19. sz. vgn Charles Lett, Sidney vroskapitnynak a veje jelentette az SPR-nek. Egyik este 9 ra tjban, gy hat httel a kapitny halla utn, lenya, Mrs. Lett, valamint Miss Berthon belpett a hz egyik hlszobjba, ahol gzlng gett.
Dbbenten lttk, hogy a szekrny lakkozott felletn Towns kapitny kpe jelenik meg. Olyan volt, mint egy letnagysg medalion-portr. Arca halvny s spadt… Szrke flanell hlkabtot viselt, amilyenben rendszerint aludt. Els mulatukban arra gondoltak, biztosan egy hlszobai festmny tkrzdik vissza a szekrnyen, csakhogy nem volt ilyen portr a hlszobban. Mialatt a dbbenettl dermedten lltak, Mrs. Lett hga, Miss Towns lpett be a szobba, s mieltt mg brki is megszlalhatott volna, felkiltott: „des Istenem! Ltjtok apust?”
Ekkor az egyik szobalny lpett be: „, kisasszony! Az r!” – sikoltotta. A kapitny komornyikjt s a nevelnt is behvtk, s k is rgtn felismertk megboldogult gazdjukat. Vgl Mrs. Towns-rt kldtek. Az zvegy karjt lelsre trva elindult a jelens fel, de amint keze a szekrny ajtajhoz rt, a portr szp lassan elhalvnyodott, majd rkre eltnt. Azok a parapszicholgusok, akik hajlanak r, hogy a jelenseket telepatikus eredetnek tartsk, valsznleg gy vlnk, hogy Mrs. Lett vagy Miss Berthon, aki elszr pillantotta meg a kapitny portrjt a szekrnyen, gondolattvitel segtsgvel minden jabb rkezvel meglttatta. De mg mindig krdses, honnan jtt a jelens? Az SPR egyik ttrje, F. W. H. Myers, „Az emberi szemlyisg s hall utni lete” cm knyvben gy vlekedett, hogy Towns kapitny visszajr lelke vagy szelleme egy utols pillantst akart vetni rgi otthonra, hat httel halla utn.
A ksrtetek megjelensnek egyik legmeghkkentbb bizonytkai a szellemekrl, ltomsokrl ksztett fnykpek. A legklnsebb „profi” szellem-fotk szensz kzben kszltek, ltalban igen szigoran ellenrztt krlmnyek kztt. De az amatr felvtelek kztt is akad nhny figyelemre mlt.
Amatr fnykpszek idnknt meglepdve tapasztaljk, hogy a bartaikrl, tjakrl, llatokrl ksztett fotikon rg elhunyt rokonuk vagy bartjuk jl felismerhet kpe is ott van. Ritkn ugyan, de megesik az ilyesmi. A pszichikus jelensgek irnt rdekld knyvtrosok s levltrosok is riznek ilyen, rott beszmolval kommentlt fnykpeket. A ksrtetekrl elsknt amatr fotsok ksztettek kpeket, akiket a legkevsb sem rdekeltek a szellemi hatsok, st akiket kifejezetten bosszantott, hogy a portrikra s tjkpeikre nemkvnatos kvlllk kerltek.
Ksrtetet elsknt William Mumlarnak sikerlt egszen vletlenl lencsevgre kapnia, Bostonban, 1961 oktber 5-n. De lehetsges, hogy az adat mgsem egszen pontos. Az ugyancsak bostoni dr. Gardner, a spiritizmus egyik elfutra szerint Roxburry krnykn mr korbban kszltek olyan portrk, fotk, amelyeken egy msodik, ismeretlen alak jelent meg. A Roxburry-i fots hv keresztny volt, s miutn tudomst szerzett Mumler kpeirl, tbb nem volt hajland azokat a negatvokat elhvni, amelyeken ksrtetek is megjelentek. „Brmi kze is legyen ennek a spiritizmushoz – mondta -, akkor is az rdg mve”.
A pszichikai jelensgek kutatinak nagy rsze, kztk a ksrtetek fnykpszei is, azt lltjk, hogy a ksrtetek kzvetlenl beavatkoznak a fotzs mveletbe. A ksrtet-fotk krli vitkat az teszi klnsen meddv, hogy senki sem tudja, hogyan keletkeznek a kpmsok a filmen vagy a lemezen, s valjban mik ezek a szellem-kpek. Az amatr ksrtetfotzs egyik korai esete Lord Combermere ksrtetnek hres kpe. Szerencsre a fnykpezs krlmnyeit jl dokumentltk. A kpet, amelyen a Cheshire-i Combermere aptsg impozns knyvtrnak olvasterme lthat, Miss Sybell Corbet ksztette 1891-ben tett ltogatsa emlkre. Ha nem is bosszankodott, mindenesetre felettbb meg volt dbbenve, amikor a filmen egy ids r ttetsz figurjt pillantotta meg a szoba bal oldaln egy szken lve.
A fej, a test s a karok viszonylag tisztn ltszottak, a lbak viszont hinyoztak. Kutatsok kidertettk, hogy a lemezt pontosan akkor exponltk, amikor nhny mrfldre az aptsgtl, a Wrenbury-i temetben Lord Combermere tetemt srba tettk. A lord nhny nappal korbban Londonban halt meg, utcai baleset kvetkeztben. A szerencstlensg sorn lbai olyan csnyn megsrltek, hogy ha tl is li, akkor sem tudott volna tbb jrni.
Noha az 1870-80-as vekben a ksrtetekrl kszlt fotk igencsak felkeltettk a pszichikus jelensgek kutatinak rdekldst, mgsem folyt szervezett kutats ezen a tren. Akkoriban jelentek meg az els professzionlis ksrtetfotsok, akiket aztn nagyon gyorsan csalknak kezdtek blyegezni.
Majdnem bizonyos, hogy a bostoni William Mumler volt az els professzionlis ksrtetfots az Egyeslt llamokban. Nagy npszersgre tett szert, s htramaradt kpeibl egyrtelmen kiderlnek sajt, igen jelents paranorml kpessgei. A vizsglatok nyomt sem talltk csalsnak. Ennek ellenre Mumler 1869-ben, egy botrnytkelt sajtkampny nyomn sszetkzsbe kerlt a trvnnyel. A ksrtetfots ellen vdat is emeltek csals miatt, m a bizonytkok egyrtelmen mellette szltak, gy a vdat ejtettk.
Mumler ngy vvel a pere eltt, 1865 vge fel ksztette lete leghresebb ksrtet-fotjt. Az asszony, aki inkognitban felkereste Mumlert, nem volt kisebb szemlyisg, mint Mary Todd Lincoln, a nemrgiben meggyilkort Abraham Lincoln zvegye. A kpen vilgosan felismerhet Lincoln figurja, amint az asszony mgtt ll, s kezt a vllra teszi.
Mumler1884-ben bekvetkezett halla utn jabb kstet-fots kerlt az rdeklds elterbe az Egyeslt llamok nyugati partvidkn, a californiai Edward Wyllie. Dr. H. A. Reid, aki a 19. szzadi paranorml fnykpezs trtnetnek elismert szakrtje volt, ezt mondta Edward Wyllie munkirl:
„A jelensek ktsgkvl eredetiek, semmifle szemfnyveszts nincs mgttk. A bizonytkok s a tanvallomsok olyan tisztk, nyilvnvalak s meggyzek, hogy elvetsk ltalban krdjelezte volna meg minden emberi tansgttel rtkt.”
A hivatsos ksrtetfots kpes arra, hogy az elhunytakrl rokonok vagy bartok szmra felismerhet kpet produkljon. Jean Buguet, francia fnykpsz ksztette a ksrtetfotzs trtnetben a legtbb felismerhet ksrtetfott. Mumler 15 felismert fott knyvelhet el, az angol Frederic Hudson 26-ot, Buguet pedig 40-et. Radsul Buguet csods mdon felfedezte a ketts exponls mdszert, bolondd tve vele kornak fot-szakrtit. De sz sem lehetett csalsrl. Ugyanis a ksrtetfotkon olyanok jelentek meg, akik mg a fnykpezs feltallsa eltt haltak meg – teht nem voltak eredeti kpeik, amelyekrl ketts expozcit lehetett volna csinlni.
A ksrtet-fotk felismersrl szl sztorik nmelyike egszen rendkvli. Az egyik trtnet egy knai apnak s finak a kprl szl, amelyet Wyllie ksztett a nyugati part egyik pszichikai kutat trsasga szmra. A trsasg azt krte Wyllie-tl, prbljon meg olyasvalakinek a fotjra ksrtetet fnykpezni, aki semmit sem tud a spiritizmusrl. Ezrt aztn amikor Charlie, a knai mosods szoksos krtjn megjelent nla, Wyllie megkrdezte, hajland lenne-e neki portrt lni.
„Nagyon megrmlt. Megnyugtattam – meslte Wyllie -, s megkrtem, jjjn vissza nhny nap mlva a kprt. Mikor elhvattam a negatvot, Charlie-n kvl mg kt dolgot lttam rajta. Az egyik egy knai fi volt, a msik pedig valamilyen knai rs. Amikor megmutattam Charlie-nak a kpet, gy szlt: ’A fiam. Honnan szedted?’ Megkrdeztem, hol van most a fia. ’A fiam? – vlaszolta Charlie – Knban. Hrom ve nem lttam.’ Charlie nem tudta, hogy fia meghalt.
A jelensg nem korltozdik emberalakokra. Elpusztult llatokrl is kszltek mr ksrtetfotk, fleg megdbbent llattulajdonosok felvtelei. Van egy valban figyelemre mlt kp, amelyet 1927-ben el is juttattak a Pszichikai Tudomnyok Brit Egyetemre. A kpet Mrs. Filson ksztette Lady Hehir-rl s r szetterrl, Tara-rl. A nem mindennapi fotn van egy plusz dolog: nem valami ttetsz ksrtet, hanem egy nagyon is valsgos klykkutya feje, amely klns mdon az r szetter farnl lthat. Mind Mrs. Filson, mind pedig Lady Hehir felismertk Kathal-t, a klykkutyt, aki az r szetter trsa volt. Kb. hat httel azeltt pusztult el, hogy a fot kszlt.
Nhny kutat szerint ksrtet-fott ltre lehet hozni gy, hogy valaki akaratval vagy gondolatban rvisz egy kpet a filmre. Dokumentumok is kszletek olyanokrl, akik kpesek voltak pszichokinzissel kpet vinni a filmre.
Ez a magyarzat taln elfogadhat is lenne. m nhny szakrt mg ennl is tovbb megy, s azt lltja, hogy magukat a ksrteteket is a mly tudatalatti hozza ltre. Bizonytkknt azokra a ksrtethistrikra utalnak, amelyek legklnbzbb kultrkban, szzadokon t, jra s jra megjelennek, s nhny felsznes rszlettl eltekintve szinte tkletesen egyformk.
A fantomutas mesje a szellemtrtnetek klasszikus darabja, s klnbz terleteken jra s jra megjelen trtnet. A nprajzkutat antropolgus Andrew Lang (aki 1912-ben az SPR elnke lett) kifejtette, hogy az emberek nkntelenl jabb s jabb helyekhez s szemlyekhez kapcsoljk a rgesrgi mesket. ly mdon a trtnetek j lendletet kapnak, s szjrl szjra szllva, hihetetlen tvolgatokat jrnak be.
E „npi ksrtetek” hagyomnyos trtnetei a termszetfelettirl szl mesk szigor narratv konvenciinak engedelmeskednek. A mesl s kznsge hallgatlagos egyezsget kt: felfggesztik ktelkedsket, s gy tesznek, mintha a sztori igaz is lehetne. A hitelessg bizonytsra azt mondjk: az eset egy bartom bartjval trtnt meg. De senkinek nem jut eszbe a trtnetet vizsglatok kereszttzbe helyezni. Ha egy kutat kvncsi a szemtank nevre, gyakran kiderl, hogy – akr csak a mese szelleme -, k is nyomtalanul el tudnak tnni. Semmi sem ellenrizhet, a beszmol teljes mrtkben hallomson alapul.
Kevs ksrtethistria terjedt el olyan sokfel, mint a fantomutas trtnete. Ugyanazt meslik Koreban, Kanadban, Malajziban, Svdorszgban, Szicliban, Pakisztnban s Dl-Afrikban is. Fantomutasok szinte minden angol megyben elfordulnak. Termszetesen az utas kora, neme, megjelense trtnetrl trtnetre vltozik, akrcsak a szemtank szma vagy a jrm, amire felkredzkedik. Utazhat autn, taxin, motorbiciklin, buszon, szekren vagy kocsin, a malj vltozatban pedig riksn.
A trtnet legelterjedtebb vltozatban az utas fiatal n, aki mieltt rthetetlenl eltnne, mg megad egy cmet, ahol a sofr keresi, s legnagyobb rmletre megtudja, hogy a lny napok, vagy hetek vagy hnapok ta halott.
Kpzeljk csak el Rey Fulton htborzongat lmnyt, aki 1979 oktberben egy kds jszakjn felvett autjra egy fantomutast. A tallkozskor teljesen valsgosnak ltszott Fulton szmra, m semmifle hiteles bizonytk nem volt arra, hogy utasa tnyleg ltezett volna.
Fultont Stanbridge megye Bedfordshire nev kis falujnak kzelben lltotta meg valaki, amint pp hazafel tartott egy clbadob versenyrl. A 26 ves padlburkolnak semmi oka nem volt, hogy az t mentn ll alakot, aki hvelykujjt az autstopposok megszokott mdjn emelte fel, ne tartsa eleven embernek. Igaz, a fehr inges, stt nadrgos, spadt fiatalember nem volt valami beszdes. Amikor Fulton megkrdezte tle, merre tart, csak Dunstable fel mutatott, de nem szlt egy szt sem. Fulton mgsem lepdtt meg, mert mr tapasztalta, hogy vannak ilyen stopposok. Hossz percekig nyugodt tempban, rnknt 65 km-es sebessggel haladtak, mgnem Fulton gy dnttt, itt az ideje, hogy megtrtje a csendet.
„Htrafordultam, hogy cigarettval knljam, de a pasas sehol sem volt. Lefkeztem, s megint visszanztem, jl lttam-e. De tnyleg eltnt. Megmarkoltam a kormnyt, s srgsen elhztam a cskot.“
A rendkvli trtnet hre hamarosan a helyi rendrsg flbe jutott. Arra a vlekedsre jutottak, hogy Fulton megbzhat, htkznapi fick, aki egyltaln nincs odig az alkoholrt. A rendrsgnek s a sajtnak kedvre volt Rey Fulton, a szemtan, de azt jelenti-e ez, hogy beszmoljt tnyknt kell kezelni?
Britannia leghresebb fantomstopposnak a trtnete a Kent-i Maidstone s Chatham kztti Blue Bell Hill-hez kapcsoldik. Kevs szilrd adat van, amelynek a kutat nyomba eredhetne. Nem ismeretesek sem a szemtank, sem az idpont, s ms fontos rszletek sem vilgosak. S mgis: e tjk gazdag anekdotakincsbe – amelynek csak tredke jelent meg nyomtatsban – idrl idre felbukkan egy menyasszony szelleme, aki 1965 novemberben Blue Bell Hill lbnl eskvje estjn autbaleset ldozata lett. Tny, hogy a baleset az megtrtnt, de hogy a tbbi hasonl mesben az orszgti baleset s a fantomstoppos megjelense kztt sszefggs van, az puszta feltevs. Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy a ksrtetek tragdikbl szletnek, s mivel a fantomutast ksrtetnek tekintik, ha valahol felbukkan, nagy a ksrts, hogy a balesetben keressk az okt. Ilyen tudomnytalan, tves kvetkeztetsek miatt szmos ksrtetkutats tvtra jut. Sokan lelkesedskben nem tudnak izgalmukon uralkodni, ha felfedezik egy ksrtet lehetsges bizonytkt. Mohsgukban messzemen kvetkeztetseket akarnak levonni. Az ilyen konklzik a legjobb esetben is spekulatvak, gyakran azonban tudatos csalsok, amelyek a tisztessges kutatk szavahihetsgt is rontjk. Komoly ksrtetvadszok s parapszicholgusok, mint az SPR tagjai, sohasem engednek a ksrtsnek, hogy megalapozatlan kvetkeztetseket vonjanak le. Az SPR ppen azrt alakult meg 1882-ben, hogy tudomnyos szellemben, eltletek s elfogultsg nlkl tanulmnyozzon olyan vals vagy felttelezett emberi tulajdonsgokat, amelyek az ltalnosan elfogadott hipotzis szerint megmagyarzhatatlannak ltszanak.
A trsasg tagjai gyakran mkdtek kzre ksrtet-hamistsok feldertsben, valamint tudomnytalan ksrtethajkurszsok leleplezsben. A hamis ksrtethistrik leleplezsnek hres pldja a Borley-parkia esete, amelyet elsknt Henry Price, a fanatikus, tlrad kpzelettel megldott kutat vizsglt.
„Anglia legksrtetiesebb hza” – jellemezte az Essex-Suffolk hatrn fekv Borley-parkit egyottani lakos, amikor 1929-ben tba igaztott egy motorost. A motoros Henry Price volt, az njellt ksrtet-vadsz, a szzad legenergikusabb s legellentmondsosabb pszichikai kutatja. ppen Borley fel tartott, ahol, lltsa szerint, olyan vizsglati anyagra bukkant, amely mlt arra, hogy kzkinccs vljon. Price arra kvnta lete htralv rszt fordtani, hogy tanulmnyokat, knyveket rjon, s eladsokat tartson a rdiban szenzcis felfedezsrl.
Borley magban foglalta a ksrtetjrs sszes lehetsges formjt: csengszt, titokzatos fnyeket, lptek zajt, repl kveket, barna paprba csomagolt koponyt, misztikus rst a falon, s persze magt a ksrtetet is. A helyi legenda szerint a paplak annak az egykori monostornak a helyre plt, amelynek egyik szerzetese egyszer megprblt megszktetni egy fiatal apct. Mindkettjket elfogtk s kivgeztk. Az apct s a szerzetest (fejtelenl), meg a kocsit, amin el akartak meneklni, a krnyken mg mindig ltni vltk. Harry Price szerint ez volt a ksrtetjrs egyik leghitelesebb esete a pszichikai kutatsok vknyvben.
Price vllalkozsa jelentsnek grkezett: br szzadokon keresztl ksrtetek szzait figyeltk meg, meglehetsen kevs esetet tanulmnyoztak alaposan, azzal a cllal, hogy megismerjk valdi termszetket. De vajon hitelesnek lehet-e tekinteni Price ksrtetjrsait Borley-ban?
Fellvizsgl csoport alakult az SPR tagjaibl, amely – miutn alaposan megvizsglta a rszleteket – 1965-ben leleplez riportot tett kzz. Nemcsak azt kzltk, hogy semmilyen megfelel bizonytkot nem talltak arra, hogy Borley-ban paranorml dolgok trtnnnek, hanem megllaptottk azt is, hogy nhny jelensget maga Price hozott ltre. Idztk Charles Sutton, a Daily Mail riporternek cikkt, amely nyltan csalssal vdolta Price-t, halla utn:
Klns dolgok trtntek azon az jszakn, amelyen Henry Price-szal s egyik kollgjval tltttem a hres Borley-i parkin. Pldul vratlanul fejen tallt egy kavics. Aztn furcsa zajokat hallottam, vgl pedig rajtakaptam Henryt, hogy kavicsokat s tgladarabokat rejteget a zsebben. Ezt a „jelensget” Price nem tudta megmagyarzni. Elrohantam a legkzelebbi faluba, hogy megtelefonljam a sztorimat a Daily Mail-nek, de az gyvddel megtancskoztk a dolgot, s kinyrtk a sztorimat”.
Nhnyan Price kollgi kzl ugyancsak arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy Henrynek sokkal fontosabb, hogy a sztori „j”, mint hogy igaz legyen. Tipikus pldja ennek Cynthia Ledsham-nek, a Life magazin riporternek az esete. Az jsgrn 1944-ben Price-szal s egy fotriporterrel Borley-ba ltogatott. 1939-ben a parkia egy rsze legett, s a romokat akkoriban bontottk le. A fotriporter ksztett is a romokrl egy tvoli felvtelt, amelyen egy tgla repl a levegben. Price ksbb kijelentette: „valsznleg ez az els olyan fot, amely megrkt egy poltergeist „lvedket” repls kzben”. m a riporter ksbb elismerte, hogy amikor a kp kszlt, egy munks, aki ppen falat bontott, szablyos idkzkben doblta a tglkat.
A Price-i ksrtetjrst ppgy a flddel tettk egyenlv, mint a helysznt, a parkit, amely egybknt sem a monostor helyre plt. Az apca, akit az egyik tudst kdben suhan rnyalaknak vlt, a valsgban igencsak eleven lnyka volt, az egyik szobalny, aki maga is elismerte, hogy nem egyszer imitlt mr ksrtetet. A parkia egyik elz lakja szerint az pletet soha nem ksrtette egyb, mint patknyok s helyi babonk. Kiderlt, hogy Price anyagnak nagy rsze a Nova Scotia-i Amherst-bl ered, amelynek a 19. szzadi ksrtethistrit nylvnossgra hoztk – Price sajt bevallsa szerint maga sem hitt bennk – a Borley-ban lltlag trtntek ugyanis feltnen emlkeztettek az Amherst-i szjhagyomnyra. Az SPR a Proceedings klnszmt szentelte Price-nak, 180 oldalon folytatva Price mersz lltsainak cfolatt.
Trevor H. Hall „Harry Price nyomban” cm, 1948-ban megjelent knyvben Price-et gtlstalan hazudoznak s a npszersget hajhsz sarlatnnak blyegezte. Noha a vita mg 1980-ban is fellngolt az SPR Journal-jban a Borley-esetrl s kutatjrl, mg sincs sz arrl, hogy Price hozzjrult volna a ksrtetek megrtshez, vagy hogy egyetlen szavt is el kellene hunnnk Borley-val kapcsolatban.
Van benne nmi irnia, hogy 1970-es vek kezdete ta ismt meghkkent esemnyek helyszne a 12. szzadban plt Borley-templom s krnyke – a parkia kzelben. Sok beszmolt magnszalagra is vettek. Ezek mg zavarbaejtbbek, mint brmi, ami a rgi parkin trtnt. Amikor a ksrtetjrsok tmegkommunikcis eszkzk rdekldsnek kzppontjba kerlnek, tlsgosan egyszerv vlik kielgteni a kznsg kvnsgt: sokkot, horrot, okkul rmsgeket nyjtani szmra. Sokkal nehezebb s kltsgesebb egy j kutat gondos munkjt vgezni. A nhai Jay Anson, aki forgatknyvet rt Az rdgz cm regnybl, hrom milli dollrt keresett az Amityville-i horror cm knyvvel, de a sztorit semmifle els kzbl szrmaz, hiteles informcit nem tmasztotta al. Dr. Steven Kaplan kutat, aki utnajrt a dolgoknak, a knyvet teljes egszben fikcinak minstette.
A trtnet, ahogy illik, szrnysges gyilkossggal kezddik. A New York-i Long Islanden, AMityville negyedben, 1974. november 13-n, a kora reggeli rkban a 24 ves Ronald DeFeo hisztrikusan vltve rohant be az Ocean Avenue-i otthona kzelben lv brba. Betrtek hozzjuk – zokogta -, s lemszroltk a csald hat tagjt. A rendrsg holtan tallta gyban Ronald anyjt, apjt, kt fivrt, s kt nvrt. Agyonlttk ket. DeFeo lltst a betrrl a rendrsg nem vette komolyan. Elfogtk, gyilkossggal vdoltk, s hatszoros letfogytiglanra tltk.
Amikor a per befejezdtt, a DeFeo-hzat ruba bocstottk. Az impozns, holland kolonil stlus, hromemeletes rezidencia, amely 1928-ban garzzsal, csnakhzzal s szmedencvel plt, jelents rtket kpviselt. Tragikus trtnete miatt az ingatlangynk kedvezmnyes ron, 80 ezer dollrrt knlta a hzat. Ennek ellenre kzel egy vig nem akadt r vev, mgnem 1975. december 18-n odakltztt a Lutz-csald. A hzat a 28 ves Georges Lutz vsrolta meg, aki nemrg nslt. Az ex-tengersz fiatalember egy fldmr vllalatot vezetett. Felesgt, akinek ez msodik hzassga volt, teljes egszben lekttte kt kisfia s tves kislnya. A hatalmas, tgas hz idelis otthonnak grkezett a fiatal csald szmra. De Lutz-knak egy hnap mlva el kellett meneklnik, mert valami titokzatos, knyrtelen borzalom ldozatai lettek.
Megprbltatsaik teljes trtnett az Amityville-i horror cm knyv mesli el, alapjul a Lutz-kkal kszlt interjk szolgltak. A knyv nagy siker lett, s gy reklmoztk, mint a ksrtetjrs s dmon-megllottsg legborzasztbb igaz trtnett.
A trtnet szerint a „ronts” that, elviselhetetlen bzzel kezddtt, amely betlttte az egsz lakst. Ksbb fekete, nylks anyag jelent meg a frdszoba-berendezsen, s a foltokat semmilyen tiszttszer nem tntette el. Aztn jttek a legyek, szzval nyzsgtek az egyik msodik emeleti hlszobban. Egyszer pedig a hatalmas bejrati ajtt keretbl kirngatva talltk, mindssze egyetlen sarokvas tartotta. George-ot a velejig hatol hideg jrta t, pedig a nappali szobban hatalmas tz lobogott a kandallban. A tbb mint egy mter magas kermia-oroszln pedig jrklni kezdett a laksban. Elszr Kathy Lutz rmlt hallra ezektl a jelensgektl. Lthatatlan karok leltk t, s prbltk megkaparintani a testt, gy rezte, nincs menekvs, belehal. A tbbieket ugyancsak megcsapta a borzalom szele.
Ha mindez igaz, akkor a trtnet komor s rmiszt. De annyira fikciszer az egsz, hogy az olvas gyanakodni kezd, vajon trtnt- valjban autentikus szrnysg? Elfogulatlan kutatk, akik vizsgltk az esetet, egyrtelmen cfoltk.
Dr. Stephen Kaplan, az Amerikai Parapszicholgiai Intzet vezetje, miutn hossz hnapokig folytatott kutatst, s szmos interjt ksztett az rintettekkel, kijelentette:
„Nincs semmilyen bizonytk arra, hogy valban ksrtetjrta hzzal llnnk szemben. Vlemnyk szerint a hzaspr megvette a hzat, pedig nem volt elegend anyagi alapjuk. Az egsz ksrtet-histria fleg fikci.”
Jerry Solfvin, a Pszichikai Kutatsi Alaptvny kpviseletben ltogatst tett a hzban, majd kzlte, hogy az eset „rdektelen szmunkra, mert a jelentsek csupn Lutz-k szubjektv lmnyeire korltozdtak,azok pedig egyltaln nem voltak jellemzek az ilyen tpus esetekre.”
A leglesebb hang brlat kt kutat, Rick Morgan s Peter Jordan tollbl szrmazik, akik megltogattk az Amityville-t, s krdseket tettek fel az rintetteknek. Egyik megdbbent megllaptsuk volt, hogy a rendrsg egyetlen alkalommal sem kutatta t a hzat, amikor Lutz-k ott laktak. A knyvben pedig az ll, st az alagsorban lv „titkos szobt” is megvizsglta.
Valjban a knyv nagyon kevs lltsa bizonyult megalapozottnak az alapos vizsglds sorn. A krnykbeli lakatosok s ms mesteremberek mit sem tudtak azokrl a paranorml krokrl, amelyet lltlag helyrelltottak. Tvolrl sem a ksrtetjrs ksztette Lutz-kat tvozsra. Az ok sokkal valdibb, sokkal kzzelfoghatbb: anyagi vlsg, kis hjn anyagi csd.
Lutz-k vallomsa nlkl valsznleg sosem lesz vilgos, mi is indtotta el az esemnysorozatot. De annyi bizonyos, hogy nhny szemlyes s anyagi vlsg utn a csald a ktsgbeess szln llt. Problmik minden valsznsg szerint nem paranorml jellegek voltak.
Mindinkbb bizonyoss vlik az a feltevs, hogy a paranorml jelensgek az adott egyn lelkillapotval fggnek ssze. A legjabb elmletek szerint pldul rzelmi s fizikai traumk is elidzhhetnek ksrtet-tevkenysget. De az a felttelezs, hogy a poltergeist szellem lenne, mg nincs tisztzva.