Pellagra s porphyria
tikosi 2009.02.26. 19:35
Pellagra s porphyria(rszlet a Vmprok vilga c. knybl)
Pellagra s porphyria
Van egy olyan, a vmprlegendk misztikus vilgval sszefggsbe hozhat jellegzetes betegsg, amelynek pellagra a neve. Ezt a betegsget elszr a spanyol G. Casal rta le 1735-ben. Ksbb rla neveztk el Casal-gallrnak azt a nyakon megjelen brelvltozst, amely napozs hatsra a ruhakivgs mentn alakulhat ki. Az ltala lert pellagrnak a nevt azonban nem , hanem az olasz Frapoli adta 1771-ben a pelle (br) s az agra (durva) szavak sszettelvel. A pellagra teht durva brt jelent, s ennek a betegsgnek az elfordulsa egszen jrvnyos mreteket lttt a XVIII-XIX. szzad forduljn. A betegsg kialakulsnak okt azonban mg sokig nem ismertk, a vele kapcsolatos ltalnos hiedelmek azt tteleztk fel, hogy valamilyen mikroba okozza. A lengyel K. Funknak 1913-ban az lesztbl sikerlt nikotinsavat kivonnia, s a tovbbi kutatsok sorn, vagyis 1937-ben derlt fny arra, hogy a pellagrt a szervezetben fellp nikotinsavhiny idzi el. Ksbb az is kiderlt, hogy a tpofn nev aminosav hinya szintn hozzjrul e betegsg tnetegyttesnek kialakulshoz.
A pellagrval kapcsolatos vizsgldsok arra is kiterjedtek, hogy mirt fknt Szerbiban, Romniban, Bulgriban, Ukrajnban, illetve Spanyolorszg, Olaszorszg, Franciaorszg s az Egyeslt llamok bizonyos vidkein alakult ki olyan nagy szmban ez a betegsg. Ennek sorn jttek r arra, hogy ezekben az orszgokban a szegnyebb trsadalmi csoportok szinte kizrlag kukoricbl kszlt teleket fogyasztanak. Br a kukoricban is van nikotinsav, m ennek legnagyobb rsze kttt formban, gy nem kpes felszvdni a tpcsatornbl, radsul a kukorica tripofnban igen szegny. Furcsnak tnt ugyanakkor, hogy a szintn kukoricateleket fogyaszt mexikiak krben mgsem terjedt el a pellagra, s mint arra hamarosan rjttek, azrt, mert k a kukoricalisztet elbb rkon t msztejjel fztk, a hkezels hatsra pedig az addig kttt nikotinsav szabadd vlt.
A pellagrnak hrom jellegzetes tnete alakult ki, ezek a brgyullads (dermatitisz), a hasmens (diarrea) s az elbutuls (demencia). Ezeknek a tneteknek egyre slyosabb vlsa kezelsk elmulasztsa esetn a beteg hallhoz vezet. A nikotinsavhinyban szenved ember brnek bizonyos terletein gyullads, jellegzetes, ltalban szimmetrikusan elhelyezked elsznezds, valamint a br hmlsa s elszarusodsa figyelhet meg. Ezek fknt a test azon felletein alakulnak ki, amelyek gyakori napsugrzsnak vannak kitve, pldul az arcon, a nyakon s a vgtagokon. Ilyen tipikusnak mondhat brelvltozs a Casal-gallr is. A kls brelvltozsokkal prhuzamosan a nylkahrtya bizonyos rszei, pldul a szjregben, a hvelyben, a hgycsben s a vgblnyls krl kipirosodhatnak, st, igen gyakran kifeklyesedhetnek. A gyomorpanaszok kzl a pellagrra a hasmens a legjellemzbb, amely a betegsg elrehaladtval akr vres is lehet, emellett azonban gyakori hnyinger s hnys is elfordulhat. A pellagra egyre jobban megviseli az idegrendszert, amely az emlkezet megromlsval, zavartsggal, bskomorsggal, szorongssal, nyugtalansggal s lmatlansggal jr egytt, amelyek azutn a beteget gyakran igen agresszvv teszik. A betegsg tovbbi elrehaladtval vgl a benne szenved teljessggel elbutul.
A pellagrban szenvedk kls elvltozsai, illetve kialakul szoksai nagyban hasonltottak mindarra, amit az emberek fantzija a vmprokrl elkpzelt. Mivel a pellagrs betegek brnek nem tesz jt a napfny, ezrt kerlik a vilgossgot, brk pedig ebbl fakadan pergamenszeren srgsfehrr vlik. Szmos elkpzels szerint a vmproknak rossz szag a leheletk, illetve bzs a szjuk, amely a pellagrsoknl is jelentkezik a szjreg gyulladsa s vrzse, valamint a hnyinger kvetkezmnyeknt. Arra vonatkozan nincs semmilyen adat vagy forrs, hogy a vmproknak hasmensk volna, olyan legenda viszont ltezik, amely szerint egy vmpr fregfertzstl szenvedett, ami pedig nyilvn jrhat hasmenssel. A pellagrs betegek szjregi bntalmaik miatt tvgytalanokk vlnak, nem esik jl nekik az evs, ezrt nagyon lesovnyodnak. A vmprok a hiedelmek szerint egyltaln nem fogyasztanak telt, csak vrt, ezrt nem eszik pldul egytt Drakula sohasem a vendgeivel. A pellagrsoknl fellp mnis-depresszis tnetek a npi hagyomnyok ltal megrktett vmprtulajdonsgok kz tartoznak, hiszen a vmprok sem alszanak jszaka, illetve tbbnyire mogorvk s ingerlkenyek. A pellagrs betegek s a vmprok sorsban is felfedezhetk a prhuzamok. A vmprhit bizonyos elkpzelsei szerint ugyanis az a vmpr, akinek mg letben lezratlan dolgai maradtak rokonaival vagy bartaival, ers ksztetst rez arra, hogy megksrtse ket. A pellagrsnl ez gy jelentkezik, hogy a tpllkozsi szoksok miatt nemcsak , hanem egyes csaldtagjai is elkapjk a betegsget, amit azutn az elhunyt beteg bosszjnak gondolnak rokonai. Vgezetl a gyomor-, illetve blrendszeri vrzsek fellpse miatt a pellagrsok olyan kpzeteket keltenek, mint az lhalottak.
A vmprsg bizonytsra gyakran elfordult, hogy kihantoltak koporskat s megvizsgltk a halottakat. A XIX. szzadban az egyik ilyen kihantols sorn lltlag a koporsban egy olyan teljesen p halottat talltak, amelynek pirospozsgs volt az arca, a szja krl pedig friss vr nyomai ltszottak. Egy ugyancsak ekkoriban lefolytatott kihantols sorn a halott szja krl kukoricatel maradvnyait vltk felfedezni, amit azutn a pellagra s a vmprizmus kztti szoros kapcsolat bizonytkaknt igyekeztek feltntetni.
Ltezik mg egy olyan betegsg, amelyet a pellagra mellett a vmprhithez szoktak kapcsolni, ez a kr pedig a porphyria. A porphyria azonban a pellagrnl viszonylag ritkbb betegsg, s kialakulsnak okaira is csak az 1980-as vekben derlt fny. Ebben a betegsgben szenvedk vmprra emlkeztet kls jegyeket vesznek fel. A fnnyel szemben tlrzkenyek, ezrt kerlnik kell a napfnyt, mert annak hatsra brk elsznezdik, felhlyagosodik s kisebesedik. Ugyancsak a napfny kvetkeztben arcukon s vgtagjaikon erteljes szrkpzds indul meg, szemk llandan knnyezik s csips lesz. A porphyriban szenvedknl klnfle idegrendszeri rendellenessgek lpnek fel. A vizsgldsok sorn kiderlt az is, hogy a betegsg tneteit nemcsak a napfny, hanem klnbz vegyi anyagok is elidzhetik, olyanok pldul, mint amilyenek a fokhagymban is elfordulnak. Nem vletlen teht az a nmely kutat ltal felvetett gondolat, hogy a vmprtrtnetek valsgalapjt ppen a porphyria szolgltatta. A kutatk megllaptottk, hogy a betegsget egy gn hibja okozza. Ez a gn az UROD (uroporfirinogn-dekarboxilz) nev enzimet kdolja, amelynek igen fontos szerepe van a szervezet biokmiai folyamatlncban. Magt a porphyrit az UROD enzim gnjnek mutcija idzi el, amely azutn meggtolja az enzim mkdst, s ezrt felszaporodik a szervezetben az uroporphyrin nev vegylet. Ez a vegylet napfny hatsra reakcikpess vlik, vagyis aktivizldik: elidzve ezzel a betegsg jellegzetes tneteit. A porphyriban szenvedk kezelsre ma mg az egyetlen hatkony mdszer a rendszeres vrtmleszts. Sikerlt kimutatni azt is, hogy ez a genetikai rendellenessg nemcsak az embereknl fordulhat el, hanem bizonyos nvnyeknl is, gy pldul a kukoricnl, amelynl ez a genetikai hiba a levelek krosodshoz s sejtelhalshoz vezet.
|