A Farkasemberek
tikosi 2009.02.26. 19:33
A Farkasemberek(rszlet a Vmprok vilga c. knybl)
Farkasemberek
A romn falvakban nagyon rgi legendja van annak, hogy a vrszv s dhkben megvadult vmprok farkass kpesek tvltozni. A farkass vltozott vmprok pedig hihetetlen kegyetlensggel marcangoljk szt ldozataikat, akik vagy amelyek utn tbbnyire csak foszlnyok, s vrfoltok maradnak. Ennek a hiedelemnek az eredete nehezen magyarzhat, illetve kvethet nyomon, hiszen a valamikor az egsz eurpai kontinensen elterjedt les fog ragadzk kztudottan nem vrrel, hanem hssal tpllkoznak. A farkasok tbbnyire ldozataik torkt igyekeznek tharapni, mert ez a leghatkonyabb lsi md, radsul ezzel az esetleg nluk jval nagyobb test – pldul szarvasmarha, bivaly, l – llatokkal is meglehetsen gyorsan kpesek vgezni. A nyaki erek tharapsa sorn pedig rengeteg vr szkik ki a zskmnybl, s azok gyakran egszen kivreznek. Taln ez volt az egyik tnyez, amely a farkasokat a vmprmitolgia elemei kz emelte.
Br a farkasok tbbnyire falkkban, csoportokban lnek, vannak kzttk egyedl l s vadsz pldnyok is, amelyek nmelyike, vadszterletn, komoly gondokat okozott az ott l falusiak krben, megdzsmlva azok hzillatait. Ezen alapultak a magnyos farkasokhoz kapcsold mesk, vals vagy vlt trtnetek, amelyek az idk sorn mitikus legendkk fejldtek. E legendk tbbsgben a magnyos farkas nemcsak rendkvl kegyetlen gyilkos, hanem hihetetlen mrtk intelligencival is rendelkezik. Okossga, ravaszsga miatt az emberek tehetetlenek velk szemben. Egyes mesk szerint mg a mgia sem kpes fogni rajtuk. Ugyancsak a vmprhithez kzelti a farkasokat jszakai letmdjuk, vagyis az, hogy idnknt az j leple alatt vadsznak, valamint vonyt, nha valban egszen fldntlinak hat hangjuk. Br az eredeti, a Balknon kialakult vmprtrtnetekben mg sz sincs arrl, hogy a vmprok jszakai letet ltek volna, m a XIX. szzadi romantikus elkpzelsek mr az jszaka vilgba helyeztk t ket.
A falkban l farkasok szervezetten, kzsen is kpesek elejteni zskmnyukat, e tulajdonsgukkal mr rgta bmulatba s flelembe ejtettk a velk egy tjon l embereket. A nha rendkvl hideg kelet-eurpai telek vgre a farkasok mr alig talltak maguknak elegend tpllkot, ezrt egyes csoportjaik bemerszkedtek az emberek ltal srbben lakott terletekre, s kpesek voltak emberekre is rtmadni. Ezek az esetek alaktottk ki azutn azt a hiedelmet, hogy a farkasok brmikor megtmadjk az embereket, pedig lelembsg idejn inkbb elkerlik ket.
A kelet-eurpai mondavilgban nemcsak a vmprok, hanem bizonyos emberek is kpesek farkass vltozni. Ezek az emberek szletsk – esetleg szletsi rendellenessg folytn – bels knyszer hatsra farkass vlnak s llatokat (juhokat, marhkat) marcangolnak szt. Emberre csak akkor tmadnak, ha farkass vltozsuk idejn valaki rjuk tmad, s emiatt szorult helyzetbe kerlnek. Az emberfarkas legendja szintn a kzpkorban szletett. Ezen elkpzelsek szerint az emberfarkas feltnse a Hold vltozshoz kapcsoldik. Az emberfarkas harapsval viszi t a fertzst az egszsges testre, ennyiben pedig rokon a vmprral. Az emberfarkas jelenltt ldozataik, az llatok mindig megrzik:
"A psztor kiment tizenkt krvel a hegybe. Kzelkben, az erd mlyn pedig hrom farkas lapult meg. Halkan, osonva kzeledtek ezek a farkasok az krek fel, de mg mindig elg messze voltak, az emberek nem lttk ket, de az krek megreztk, hogy jnnek a farkasok. Amikor mr a kzelbe rtek, az egyik kr a legkzelebbi farkasra tmadt, felvette a szarvra, kilyukasztotta s tszrta a szarval azt a farkast az kr. De nem tudott futni vele, mert nehz volt a farkas, s ezrt leeresztette, a farkas pedig felkelt s elfutott. Msnap aztn mondtk, hogy meghalt egy ember a szomszd faluban, s hogy a halottat egy kr szrta t a szarvval. gy bizonyosodott be; hogy az a halott eltte egy emberfarkas volt. "
A farkass vltozni kpes embereknek az emberfarkasnl jval veszlyesebb vltozatait a romn hiedelemvilg lupinoknak – a latin lupus, vagyis farkas szbl ered – neveztk, amelyet magyarra vrfarkasnak szoks fordtani. A vrfarkasokhoz kapcsold mondk mr jval szorosabban ktdnek a vmprlegendkhoz, mint az emberfarkasok. A vrfarkasok ugyanis a vmprok haland ellenfelei. E hiedelmek szerint vannak olyan emberek, akik – akrcsak az emberfarkasok szletsknl fogva, bels knyszer hatsra, vrszv farkasokk vltoznak, m nem trik meg a maguk krnyezetben a vmprokat, akikkel a vr, s ezzel az leter megszerzsben rivlisok. Idnknt dz, igencsak dz harcba kerlnek egymssal. Radsul a vrfarkasok mlt ellenfeleik a vmproknak, hiszen rendelkeznek azok minden alapvet tulajdonsgval, harciassguk s tallkonysguk folytn pedig kpesek elzni a vmprokat, st, hallosan megsebesteni is.
A romn hiedelemvilg egy harmadik tvltozsra kpes emberi eredet lnye a prikolics. A prikolicsok is olyan emberek, akik szletsknl fogva s bels knyszer hatsra vltoznak llatt. A prikolicsok azonban az emberfarkasoknl s a vrfarkasoknl jval tbb alakvltozsra kpesek. Tbbnyire olyan kutya alakjban jelennek meg, amelyek a krnyezetkben elpuszttjk a tbbi kutyt, de a prikolics emellett kpes farkas, macska, st bka alakjban is megjelenni. Leggyakrabban azonban mgis srga kutya formjban lt testet. A prikolics kpessgvel rendelkez embert mr a szletse jelzi, mivel tbbnyire hegyes, szjbl kitremked fogakkal, illetve farokkal, farok-kezdemnnyel jn a vilgra. llatt vltozsa idejn mrhetetlenl agresszvv vlik, az tjba kerl embereket s llatokat sztmarcangolja. Rendkvl intelligens, ers s erszakos, ezrt a vdekezs vele szemben szinte lehetetlen:
"A prikolics gy lesz, hogy van egy ember, s hromszor kecskebucszik a fejn keresztl, no s akkor srga kutyv, farkass vagy macskv vltozik. A prikolics minden embert megtmad, megront s elpusztt, aki csak ilyenkor az tjba kerl. Az ember csak egy mdon vdekezhetik ellene, ha sikerl megszrnia – s a vr ki is folyik akkor abbl a megszrt prikolicsbl, mert akkor az el fog tnni. Ha nem folyik ki a vr teljesen belle, akkor vissza fog trni s az embereket akiket kap, asszonyt, embert, mindenkit megtmad. Ha jra megszrja akkor valaki, akkor rgtn visszavltozik emberr, de ha nem sikerl ekkor megszrni, akkor teljesen sszetpi az asszonyt vagy az embert."
Ha a prikolicsot sikerl megsebezni s kibuggyan a vre, akkor kptelenn vlik a tovbbi tmadsra, s visszavltozik emberr. A kzpkori romn emberek ezrt prikolicsoknak tartottk mindazokat a nyomorult embereket, akik valamilyen szrny sebhellyel voltak knytelenek lelni az letket. Radsul, ha ezek a sebek nehezen hegedtek be, gennyedztek vagy feklyesedtek, akkor ebben annak a bizonysgt lttk, hogy ezek a szerencstlenek mg mindig aktv prikolicsok, gy szerencssebb esetben csak kikzstettk ket, m valamilyen megmagyarzhatatlan veszly esetn idnknt lincsels ldozataiv is vlhattak.
"A prikolics trtnete szjrl szjra jrt. Elfordult, hogy egy regasszony hallakor nagy dgvsz ttt ki a faluban. Addig tanakodtak a derk emberek, amg kidertettk, hogy valaki az lmban megltta az regasszonyt, hogy az okozza a vszt. Erre mi volt a teend? Msnap vagy harmadnap hallottuk, hogy felstk a srt, s persze el volt mozdulva a srban a test, akkor betttek egy szeget a szvbe, tskebokorral lefedtk, azt petrleummal lentttk s felgyjtottk, s csodlatos mdon megsznt a marhavsz. "
Az emberfarkasok s vrfarkasok legendi gyakorta sszemosdva jelentek mr meg a XIX. szzad msodik felben feltn rmtrtnetekben, kalandregnyekben s horrorokban. Az izgalmas lehetsgeket rejt tmakrt a film is hamarosan felfedezte a maga szmra. Mindmig a leghresebb ilyen filmalkotss Mike Nichols amerikai rendez Wolf, vagyis Farkas cm mve vlt, amelynek farkasemberr vl fhst Jack Nicholson klnsen htborzongat ervel volt kpes megjelenteni. A film trtnete szerint Will, a kiad szerkeszt egy sebeslt farkas harapsa kvetkeztben teliholdvilgos jszakkon farkasknt kezd el viselkedni. A trtnet alapgondolata abbl indul ki, hogy az ember nha knytelen rbredni arra, hogy milyen kevs benne az emberi tulajdonsg, s milyen mly szakadkok vlasztjk el tlagos embertrsaitl.
|