A Lock Nessi-szrny
Titkok s Rejtlyek magazin 2009.02.20. 18:21

Rengeteg monda s legenda kering a vilgban mankrl, tndrekrl, srknyokrl, szrnyekrl s egyb csods vagy hihetetlennek tn esemnyekrl. Vajon mennyi ezeknek a valsgalapja? Hihetnk-e a Lock Ness-i szrny rejtlynek, vagy egyszer kitalci az egsz?
Ha valamikor elltogatsz Nagy-Britanniba, s hosszabb idt tltesz ebben a szigetorszgban, akkor keresd fel az szaki rszen tallhat Skcia gynyr tjait is. Szmtalan termszeti szpsggel rendelkezik, a kdbeborult vlgyek s a zld hegyi legelk orszgnak nevezik. Skcira gondolva sokaknak a fukar, zsugori emberek s a kocks szoknys, trdharisnyt visel frfiak jutnak eszbe, az egyik legnagyobb ltvnyossg azonban - amely idrl idre ltogatk ezreit csalogatja Skciba - a Lock Ness-i szrny legendja.
A jgvjta vlgyekben keletkezett tavakat a sktok sajt nyelvkben lock-oknak nevezik. A kb. 500 ilyen desvzi t egyike a Lock Ness, a mlyben Nessie-vel, ahogy a rajongk hvjk a t szrnyt. I. sz. 565. ta foglalkoztatja a kvncsi embereket az idrl idre fel-felbukkan szrny. Az igazi legenda, s ezltal a dmpingszer turistaexpedci azonban csak a 20. szzadban, 1933-ban indult meg. 1992-ig lltlag tbb mint hromezren lttk vagy vltk ltni a titokzatos szrnyet. 1961-ben Lock Ness Vizsglirodt lltottak fel, s folyamatosan tbb szz ember kutatta mszerek segtsgvel a 240 mter mly s 36 mter hossz tavat.
A srknyszer Nessie ltt azonban nem tudtk tudomnyos tnyekkel altmasztani. Egyesek csak gyes turistafog akcinak tekintettk a Lock Ness-i mondakrt, s pereltk a briteket amiatt, hogy magukhoz desgetik az sszes turistt. Msok pedig hittek a legendknak, s klnfle magyarzatokat szolgltattak erre az rdekes jelensgre. A tudsoknak egy csoportja pldul a t partjn tallhat erdei fenyfkat tette felelss a szrnykpzetrt. Szerintk ugyanis az emberek a gyanttl ragacsos s a bels gzoktl felfvdott, otromba s vzbe esett fenyfkat nztk szrnynek. m ezt a felttelezst sem tudtk bizonytani, s csak tallgatni lehetett.
gy ht egszen napjainkig rejtly maradt a titokzatos Nessie lte. A kitart britek azonban nem adtk fel a keresst, s pr httel ezeltt rdekes informcikkal szolgltak a kvncsi vilg szmra. A brit BBC televzi egyik kutatcsoportja azt lltja, hogy bebizonytotta: a szrny nem ltezik.
A korbbi beszmolkbl a szakrtk arra kvetkeztettek, hogy ha valban ltezik a tban valamifle szrny, akkor az egyfajta tengeri shllflesg lehet. Ezek - a mra mr kihalt - llatok ltalban a Lock Ness-i tnl melegebb dlebbi tengereket kedveltk, ennek ellenre nem tartottk kizrtnak, hogy ebben a tban is ltezzen ilyen llny. A kutatcsoport tagjai eltanulmnyokat vgeztek, amelyben a ma l vzi hllk letmkdseit vizsgltk. A tapasztalatok birtokban korszer vilgt s mholdas berendezsekkel prbltk tbbek kztt a szrny tdmkdst szlelni, mde sikertelenl: semmifle nagytest l llat ltezst nem tudtk kimutatni.
Hogy ebbl a sokakat lehangol tnybl le lehet-e szrni azt, hogy az egsz legenda csak kitalcira pl, nem tudjuk. s termszetesen az sem biztos, hogy ez meglltja majd az annyi ve znl turistk tmegt. De nem is kell, hogy meglltsa, hiszen a Lock Ness-i t s krnyke Nessie nlkl is gynyr.
London. A vilg legtekintlyesebbjei kz tartoz brit BBC televzi kutatcsoportja azt lltja, bebizonytotta, hogy a Lock Ness-i szrny nem ltezik. Vasrnap vettettk azt a filmet, amely bemutatta, amint a kutatcsoport tbb mint 600 klnbz vilgt- s ms berendezssel, mholdas technikval vgigkutatja a vilghr skciai tavat. Mgsem bukkantak a szrny nyomaira. A korbbi beszmolkbl a szakrtk arra kvetkeztettek, hogy a szrny, ha valban ltezik, egy tengeri shllflesg lehet, amelynek faja kihalt a dinoszauruszokkal. A csoport arrl is meggyzdtt, hogy ilyesfajta llat elvileg lhetett a Lock Ness-i hideg vzben annak ellenre, hogy ezek a hllk szvesebben szkltak dlebbi tengerek vizben. A kutatk a ma l hllk szoksai alapjn igyekeztek kvetkeztetni arra, milyen jelekbl s mdszerrel ismerhetik fel a felttelezett shllt. Ennek rdekben eltanulmnyokat vgeztek ausztrliai vizeken, s Lock Nessben egyebek kztt a szrny tdmkdst prbltk szlelni korszer berendezsekkel, de egyetlen nagy l llat jelenltt sem tudtk kimutatni.
Egy olasz tuds, a geolgiai tudomnyok firenzei professzora megfejtette a Loch Ness-i szrny titkt. s hogy mirt ppen egy geolgus jtt r a megfejtsre? Nos, Luiggi Piccardi professzor gy vli s meggyzdsnek tbb tudomnyos konferencin is helyt adott, miszerint a Loch Ness-i tban sohasem lt, ma sincs semmifle olyan titokzatos, az si korokbl ittmaradt llny, amelynek ltezsrl vszzadok ta tudni vlnek.
A Lock Ness-i szrnnyel ugyanis legelszr az 565. vben a skciai Szent Colomba feljegyzseiben esett sz. De megvizsglvn a latin nyelv szveget,amelyet mg a szent sajt kezleg vetett paprra s amely szerint a szrnyeteg ers rzkds kzepette tnt fl a vzbl, Piccardi professzor knytelen volt annak a vlemnynek hangot adni, hogy a hajdani szentlet szerzetes valjban egy mini fldrengst rt le, br a termszettudomnyos jelensget, a geolgiai tudomnyokban val jratlansga miatt llnynek tartotta. Piccardi professzor szerint valjban arrl van sz, hogy a Loch Ness-i t egszen kzel fekszik egy, a szeizmikus mozgsok tekintetben vltozatlanul aktv terlethez, az gynevezett great grand fault-hoz, s ugyanezek a szeizmikus mozgsok a Loch Ness-i t alatt is rvnyeslnek.
Ezek nyomn jnnek ltre azok a mini fldrengsek, amelyek rvn gz szabadul fel, s ez a vz felsznn nagy turbulencit okoz. A vz felsznnek erteljes mozgsa klnbz formkat lt s gy keltheti azt a kpzetet, hogy egy szrny szkl a vzben. A professzor - tlettl fellelkeslve, azonnal megfejtette a grg mitolgiai helyek rejtlyeit is - kzlvn, hogy pldul a delfi jsda halucinlsra ksztet gzei is egyenes kvetkezmnyei bizonyos geolgiai jelensgeknek. S ha mindez igaz, nemcsak egy, hanem tucatnyi rejtllyel lett kevesebb az olasz professzor - ha eget, fldet nem is, de a titkok birodalmt mindenkppen megmozgat - tudomnyos fldrengsei nyomn. (Krnika)
|