A Nagylb
jeserun2 2009.02.18. 20:07

Ktszzezer vvel ezelõtt lt Knban egy hatalmas emberszabs majom, vagy elõember, - ebben a tudsok mig nem tudtak megegyezni - amely 2.5-3.5 mter magas lehetett s mindenevõ volt...
A legutbbi idõben a knai tudsok nagyon intenzven keresik a titokzatos "vadembert". 1981 augusztusban megalakult a Knai Vadember Elõfordulst Kutat Trsasg, amelyet maga a Knai Tudomnyos Trsasg hozott ltre. A trsasg tevkenysge elsõsorban a Himalja magas hegyeire sszpontosult.
Jetiszõr-mintkat gyûjtttek szmos helyrõl, tovbb 30-tl 48 cm-es hosszsgig terjedõ lbnyomokat is rgztettek. A legnagyobb lbnyomot Sennungcsijban tallta meg egy expedci, mghozz egy olyan szakaszon, ahol 31 gigszi mretû emberi lbnyomnak tûnõ nyomot sikerlt kvetni. A 2.68 mteres lpstvolsgbl kiszmtottk, hogy a nyomok tulajdonosnak magassga 3.3 mter magasnak kellett lennie. Talltak mg tbbek kztt gakbl font, 100-150 kg teherbr kpessgû "fszkeket" is. A fszkeket hord fk trzsn s a fszkekben hossz, rozsdavrs szõrszlakra bukkantak.
A Fudani Egyetem tudsai megllaptottk rluk, hogy valamilyen magasabb rendû fõemlõstõl szrmaznak, amelyet a tudomny egyenlõre mg nem ismer. rdekes a Kelet-Knai Egyetem biolgusprofesszornak, Cao Han-minnek a megllaptsa is: a szõrszlak alaktanilag az emberi hajhoz llnak a legkzelebb. A jeti sszkpe az emberre s az emberszabs majomra is emlkeztet, viselkedsben azonban inkbb llati jellegû s csak artikullatlan hangokat hallat. Sohasem figyeltk meg, hogy akr a legegyszerûbb eszkzket is hasznlta volna. Csupn kveket dobl a gyantlan szemtankra.
Mindezek ellenre azok a vadszok, akik lttak mr jetit, azt mondtk, hogy azrt nem tudtk lelõni, mert volt benne valami tlsgosan emberi. Magnyosan lnek, csak ritkn szleltek prt, illetve nõstnyt a kicsinyvel. Mindenevõ: klnfle erdei termsekkel, bogykkal tpllkozik de ha hes, akr megli a bariblt, azt a hatalmas medvt is.
Kanadban Sasquatchnak, az Egyeslt llamokban Big Footnak, Oroszorszgban Almnak nevezik, de mindenhol ugyanaz a hatalmas, szõrs, majomszerû lny rejtõzik meg a nv mgtt. Barna, vagy fehr szõrzetû, a Himaljn a h all kaparja ki a tpllkt, ami fõknt gykerekbõl ll, de Charles Stonor kutatsainak ksznhetõen bizonytani tudjuk, hogy a jeti mindenevõ. 1957-ben William Roe Kanadbl gy rta krl ezt a lnyt:
"Tetõtõl talpig ezsts vgû szrks barna szõr fedte. Ahogy kzelebb jtt, a mellbõl lttam, hogy nõnemû, a felsõteste mgsem olyan, mint egy nõ.
Vlltl cspõjig egyformn szles alkat volt. Karjai sokkal vastagabbak voltak egy frfi karjainl s hosszabbak is, majdnem a trdig rtek. A lbai is arnyosabban nagyobbak voltak egy frfi lbainl. Amikor lpkedett, a sarkval rintette a talajt s lthattam talpn a szrksbarna bõrt, vagy irhjt. Feje htul sokkal magasabb volt, mint elõl. A szõr, amely csupn arca egyes rszeit hagyta szabadon a szj, a flek s az orr krl, ugyanolyan mrtkben tette hasonlv llathoz, mint emberhez. A szõre sehol sem volt kt centinl hosszabb.
Flei olyan formjak voltak, mint az emberi, m szeme kicsi s fekete volt, mint egy medv. Nyaka szintn nem emberi volt, vastagabb s rvidebb, mint amilyet eddig brmely embernl lttam."
Tbb zben is lertk mr - tbbek kztt a kvl tuds, V. A. Havlov is -, hogy egy jetit fogsgba ejtettek, de a ksõbbiek sorn a helybliek kifejezett krsre mindig szabadon engedtk õket. A falusiak szerint ezek a lnyek prokban lnek s semmifle veszlyt nem jelentenek az emberre nzve...
Mi is tulajdonkppen a jeti, ez a hatalmas, szõrs majomszerû lny? Egyesek gy magyarzzk, hogy ez a lny az õsi Knban lt gigantopithecus leszrmazottja, mg msok azt lltjk, hogy itt nem msrl, mint a neandervlgyi õsemberek egy tovbbfejlõdtt tpusrl van sz, amelyeket a cro-magnoniak ûztek ki Eurpa terletrõl. Ezt a terit ltszanak altmasztani Myra Shackley kutatsai, amelyek folyamn Mongliban ennek az õsembernek a hasznlati trgyait trtk fel. Termszetesen az a lehetõsg is fenn ll, hogy a jeti az elsõ rtelmes humanoid tpus letforma, mely a Fldn kialakult.
Valsznûleg mi is gy nznnk ki, ha a fldnkvliek nem avatkoztak volna bele gnsebszettel az emberisg termszetes evolcis folyamatba. Sõt, mg merszebb hipotzisek is lteznek, miszerint a jeti nem fldi eredetû, hanem fldnkvli lnyek hoztk õket magukkal bolygnkra. Elkpzelhetõ lenne ugyanis, hogy ezeket a lnyeket egy szmukra fontos bolygrl teleptettk ki a Fldre. A kanadai indinok lltsa szerint is az ltaluk "õrlt medvknek" nevezett lnyeket az "gen replõ korongokbl dobltk ki.
lnek msfajta, kevsb ismert - esetlegesen fldnkvli eredettel br - lnyek is a Fldn. J plda ezekre az ASS (Abominable Swamp Slob), a frtelmes mocsri iszaplny is, melyet az 1960-70-es vekben szleltek elõszr Ohio krnykn. Ez a lny a mocsarakban l, kt-hrom mter magas, pikkelyes bõrû, vilgt zld, vagy piros szemû s szokatlanul hossz karjai vannak. Rendkvl frge s nõi siktshoz hasonl hangokat hallat. Egy tipikus szlels Nyugat-Virginibl: az eset 1960 oktberben trtnt, mikoris W. C. Priestley a Monongahela Nemzeti Parkban autzott.
Egyszercsak vratlanul lellt a kocsijnak a motorja: ekkor pillantotta meg a szrnyet. Tõle balra llt az t mentn s "hossz szõre felfel meredt." Bartjainak egy csoportja elõtte hajtott az ton egy busszal, majd amikor szrevettk, hogy Priestley nincsen mgttk, visszafordultak, hogy megnzzk mi a baj. "Nem tudom meddig ltem ott, mg a fiknak hinyozni kezdtem s visszajttek a busszal oda, ahol voltam. gy tûnt, a szrny nagyon flt a busztl, mert leengedte a szõrt - amely addig vgig az gnek llt - s mihelyt ezt megtette, a motor jra beindult.
Nem mondtam el a fiknak, hogy mit lttam. A dolog eliramodott, amikor a busz megllt." Ezutn az autja rendbe jtt, de egy kis idõ mlva msodszor is ugyangy lellt. "Lthattam a motorhztetõ all kireplõ szikrkat, mintha az autnak valami komoly baja lett volna. s egszen biztos, hogy az t mellett ott llt a szrny. A biztostkok teljesen kigtek a kocsiban." A busz megint visszajtt s a szrny ugyangy viselkedve, mint az elõbb, berohant az t menti erdõbe. Nagyon sok bizonytk ltezik a jeti s ms szrnyek valsgossgra.
Ezek kztt fotk, filmek, sõt mg egy jgbefagyott tetem is szerepel, melyet Ivan Sanderson s Dr. Bernard Heuvelmans vizsglt meg. Ezt ksõbb az vszzad csalsnak nyilvntottk, de ki tudja, a tudsok mg ma sem tudtk a holttest eredetisgt eldnteni, mivel az nyomtalanul eltûnt. A jeti, a frtelmes mocsri iszaplny s az ufk viselkedsk alapjn kapcsolatba hozhatk egymssal. A jeti pldul elõszeretettel dobl gumiabroncsokat az emberekre, mely jelensget mr az ASS-nl is tbb zben szleltk. Na persze nem ebben hasonltanak az ufkra.
Az iszaplnyek pldul szvesen ldznek autkat s megvan az a klnleges paranormlis kpessgk is, amellyel le tudjk lltani a jrmûvek motorjt. Ez pedig mr nagyon is jellemzõ a fldnkvli azonostatlan replõ ojektumokra is.
A leghresebb s egyben leghihetbb kpek a nagylbrl:
 

Majd mg 1 kp a hitelesebb fajtbl:

|